Podstawowymi funkcjami algorytmu identyfikującego są pobranie odcisku palca i porównanie znaków. Przez pobranie rozumiemy tutaj znalezienie charakterystycznych punktów na odcisku palca, które są kodowane i zapisane jako wzorzec. Porównanie oznacza analizę porównawczą dwóch charakterystycznych wzorców, w celu sprawdzenia ich podobieństwa.
Przeciętny rozmiar wzorca odcisku palca to 476 bitów, podczas gdy obraz 360 (wysokość) x 300 (szerokość) x 8 (bit) skompresowany przy użyciu algorytmu WSQ (certyfikowany przez FBI) posiada 7 kB. Oczywistym jest więc, iż wzorzec jest tylko małą częścią pełnej informacji o odcisku palca.
Z tego powodu, w systemie identyfikacji odcisków palca, po wyciągnięciu wzorca, obraz odcisku palca nie jest już wymagany. Wzorzec w urządzeniu będzie wykorzystany jako unikatowa informacja o danym użytkowniku.
Algorytm zawiera:
- minucje – lokalne nieciągłości linii w postaci zakończeń i rozgałęzień
- delty – utworzona w rejonie zmiany kierunku linii
- bloki – wskaźniki kierunku linii
W każdym urządzeniu klasy all-in-one (wszystko w 1) pobieranie odcisku palca może przekazać obraz odcisku tylko do procesora poprzez sensor i nie istnieje żaden dodatkowy etap pośredniczący. Obraz odcisku palca jest przechowany w pamięci tymczasowej i zostaje usunięty po przekształceniu na wzorzec, tak więc nieważne czy podczas rejestracji czy porównywania, czas istnienia rzeczywistego obrazu odcisku palca jest bardzo krótki, i nie ma potrzeby przesyłania go do komputera czy jakiegokolwiek innego urządzenia – jest więc bezpieczny.
Zakodowany wzorzec odcisku palca używany w produkcie stosuje specjalny algorytm. Algorytm ten nie jest ujawniany osobom trzecim, a format zapisu danych nie jest opublikowany w oficjalnych technicznych dokumentach lub procedurach zawierających kod źródłowy.
Najbardziej popularne zastosowanie danych biometrycznych to kontrola dostępu do wybranych pomieszczeń. Rejestracja czasu pracy także korzysta z tego typu rozwiązań, dodatkowo moduł kart MIFARE pozwalają nosić swoje 'odciski’ zapisane na karcie aby nie gromadzić danych osobowych bezpośrednio w czytnikach.
W sumie to artykuł ten tak średnio można zakwalifikować jako poradnik, ale wydał mi się bardzo ciekawy i uznałem, że może zaciekawić również naszych czytelników, dlatego opublikowałem.
Pozdrawiam
Wiem że nie pasował ale zaryzykowałem 🙂 Generalnie zajmuję się tą branżą i mam sporo ciekawych informacji.
Jako że u was jest szybkie sprawdzanie i akceptacja na pewno będę pamiętał o tej stronie dodając kolejne artykuły (bardziej tematyczne)
Oprócz wytypowania śladów przez system biegły sądowy musi wydać opinię o nich.
No zapraszamy, na bieżąco wszystko jest sprawdzane, co dziennie, tylko prosiłbym o bardziej poradnikową formę.
Pozdrawiam