Emerytura pomostowa umożliwia zakończenie okresu aktywności zawodowej pięć lat przed momentem osiągnięcia wieku emerytalnego. Niestety, aby emerytura pomostowa została nam przyznana, musimy sporo się napracować.
Aby emerytura pomostowa została nam przydzielona, musimy udowodnić, ze pracowaliśmy w szczególnych warunkach. Jeżeli tego nie zrobimy, nie mamy po co składać wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby potwierdzić, iż pracowaliśmy w szczególnych warunkach, musimy przynieść do ZUSu odpowiednie świadectwo, które określi specyfikę naszego zawodu i udowodni, że należy on do listy zawodów uprzywilejowanych do emerytury pomostowej. Niestety, zazwyczaj nie jest to takie proste, ponieważ pracodawcy często wystawiają nieprawidłowe świadectwa pracy. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie możemy wyciągnąć poprawnego świadectwa? Rozwiązania jest jedno – jeżeli nie chcemy, aby przepadła nam emerytura pomostowa, powinniśmy się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Ona skontroluje naszego byłego pracodawcę i określi, która ze stron ma rację. Jeżeli okaże się, że tą strona byłeś Ty, PIP nakaże Twojemu pracodawcy wystawienie poprawnych dokumentów. Wtedy emerytura pomostowa zostanie Tobie przydzielona.
Jeżeli jednak okaże się, że to Twój pracodawca ma rację i Twój zawód niestety nie kwalifikuje się do pracy w szczególnych warunkach, nie załamuj się, ponieważ emerytura pomostowa ciągle może Ci się należeć w bliskiej przyszłości. Wszystko zależy od tego, czy zostanie rozszerzona lista zawodów uprzywilejowanych, o co w chwili obecnej walczy Sojusz Lewicy Demokratycznej.