O rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej myśli bardzo wielu ludzi, szczególnie młodych. Wpływ na to również ma fakt, że wielu absolwentów uczelni wyższych mimo skończenia studiów nie może znaleźć pracy, nie wspominając już o pracy, która by satysfakcjonowała ich pod względem finansowym. Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo wymagający, a znalezienie zatrudnienia w swoim wyuczonym zawodzie jest co najmniej trudne. Oprócz pasji i dążenia do znalezienia pracy, która daje satysfakcję, za ową pracę powinno się otrzymywać satysfakcjonujące nas wynagrodzenie. Często jednak jedyną możliwością żeby spełnić obydwa te warunki jest założenie własnej firmy.

fot. SXC
Od czego zacząć zakładanie własnego biznesu?
Przede wszystkim trzeba się dokładnie zastanowić, co chcielibyśmy robić, jakie usługi możemy zaoferować przyszłym klientom lu też jakie produkty możemy sprzedawać, czyli ogólnie jak ma funkcjonować nasza działalność gospodarcza. Następnie musimy przygotować dokładny biznesplan oraz zastanowić się nad lokalizacją – czyli miejscem, gdzie chcemy prowadzić naszą działalność gospodarczą.
Jeżeli chodzi o młode osoby, to zazwyczaj decydują się one na początku na jednoosobową działalność gospodarczą, czyli często jest to tak zwane samozatrudnienie – prowadzą własny biznes jako osoby fizyczne. Nieco rzadziej pierwsza firma powstaje jako spółka, ale też się to zdarza.
Gdy już mamy zaplanowaną strategię budowy firmy, można udać się do banku, by wstępnie dowiedzieć się, na jak wysokie środki finansowe w związku z założeniem działalności gospodarczej możemy liczyć. Niestety taki kredyt będzie dla nas i dla naszej firmy sporym obciążeniem i będziemy go spłacać latami. Dlatego też warto zainteresować się dotacjami. Na dzień dzisiejszy do najpopularniejszych dotacji należą te z Urzędu Pracy – jednak by taką dotację otrzymać trzeba mieć status osoby bezrobotnej. Na otwarcie i rozwój działalności przyznawane jest też wiele dotacji z funduszów unijnych. Są one trudniejsze do pozyskania, ale też zwykle możemy liczyć na większy kapitał niż w przypadku dotacji z Urzędu Pracy
Pierwszym etapem formalnego złożenia działalności gospodarczej jest wpis do ewidencji oraz rejestracja firmy w Urzędzie Miasta.
Następnie w ciągu dwóch tygodni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej musimy wystąpić do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu statystycznego, aby dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. W ten sposób uzyskujemy numer statystyczny REGON.
Każda firma musi mieć swój rachunek firmowy w banku. Jeśli w przyszłości dojdzie do jakiś zmian, trzeba o nich zawiadomić odpowiednie organy w okresie nie dłuższym niż dwa tygodnie. Gdy już posiadamy firmowe konto bankowe musimy zarejestrować Numer Identyfikacji Podatkowej NIP. W przypadku jednoosobowego przedsiębiorstwa, zazwyczaj NIP osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą stanie się również NIP-em firmy. Warto też wspomnieć w tym momencie, że osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem za powstałe w firmie zobowiązania.
Ostatnią instytucją państwową, którą musimy odwiedzić jest ZUS. Musimy się zgłosić do ZUSu w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy kto otwiera działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym, wypadkowym. Dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Istnieje również możliwość odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Jeżeli zamierzamy zatrudniać pracowników dodatkowym obciążeniem dla naszej firmy będą między innymi: składki ZUS dla pracowników, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zanim otworzymy własny biznes musimy mieć wszystko dokładnie zaplanowane i przeliczone. Prowadzenie własnej firmy wcale nie jest łatwe i trzeba mieć dobry pomysł, zapał do pracy i silne nerwy.
Wszystkie formalności należy odłożyć na bok i w pierwszej kolejności zająć się wymyśleniem firmy, która będzie dobrze prosperować. Przy odpowiedniej lokalizacji dobrym pomysłem na firmę są hotele albo pensjonaty http://www.kbprojekt.pl/projekty_domow_weselnych.php . Dodatkowo można zarabiać na nich jeśli mają dodatkowo funkcję organizacji wesel.
Fajnie rozpisane, dla osób które zaczynają dopiero swoją przygodę z biznesem super 🙂