Racjonalne przechowywanie żywności polega na tym, by zachowała ona odpowiednią świeżość, czyli powinno się ją przechowywać w takich miejscach, aby nie uległa zepsuciu, najlepsze do tego są specjalne magazyny. Magazyny te muszą spełniać kilka istotnych warunków, by znajdująca się tam żywność nie straciła nic ze swojej świeżości.
Magazyny, które są przeznaczone do przechowywania żywności powinny przede wszystkim być czyste , a ponadto suche. temperatura tam panująca powinna być odpowiednia dla danego rodzaju żywności. Ściany w magazynach trzeba bielić wapniem co najmniej raz do roku. Podłoga magazynu powinna być równa, ponieważ w szparach ma możliwość nawarstwiać się pył, brud i różnorodne odpadki, które niełatwo usunąć. Ważnym wymogiem jest zaopatrzenie magazynów w siatki mające zabezpieczyć magazyn przed wtargnięciem przeróżnych owadów.
Otwory na styku ścian muszą być zalepione, ponieważ w innym razie mogą dostawać się gryzonie. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą one wyrządzić wiele szkód przykładowo zjadać przechowywane tam publikacje spożywcze, zanieczyścić magazyn odchodami. Mimo, że w magazynie mogą panować doskonałe uwarunkowania dla danych produktów spożywczych to jednak czas ich magazynowania jest ograniczony. Żywność zawiera w sobie różne nietrwałe składniki dlatego czas magazynowania musi być ściśle ustalony i przestrzegany, aby towar nie uległ zepsuciu. W magazynowaniu towarów żywnościowych ważne jest także ich ułożenie. Na górnych półkach regałów powinny znajdować się rzeczy o znacznie dłuższym terminie ważności, natomiast niżej te, które posiadają krótszy. Na samym dole powinny się znajdować takie rzeczy, które są większych gabarytów takie jak beczki czy worki.
Żeby nie dopuścić do zepsucia żywności w magazynie, powinno się możliwie najlepiej przystosować uwarunkowania panujące w magazynie.
Przepakujemy wszystko w zgrzewarkę. Kupiliśmy FoodSaver VS1190X. Jestem zachwycona jego obecnością w mojej kuchni. Jedzenie bez problemu spakowane, w celu dalszego przechowywania, a nawet w daleką podróż.