W wielu przypadkach otrzymanie pracy nie oznacza końca batalii o względy pracodawcy, a co za tym idzie, zajęcia na stałe docelowego stanowiska. Wiele firm określa, że pierwsze 3 miesiące pracy będą stanowić okres próbny. Ten będzie dla pracownika czasem adaptacji do nowego miejsca pracy, a także okazją do tego, by dać się poznać, jako odpowiednia osoba na piastowane przez siebie stanowisko. Jak jednak sprawić, by te 3 miesiące były trampoliną do dalszych sukcesów w nowej firmie, a nie ostatnimi chwilami w niej spędzonymi? Poniżej sprawdzonych 5 rad, które pozwolą na dobre przystosowanie się do nowych warunków i maksymalne wykorzystanie początkowego entuzjazmu, który pojawił się wraz z przyjęciem do nowej pracy.
Nie pal mostów. Zdarza się, że nowe zatrudnienie nie następuje po długim czasie bezrobocia. Bywa i tak, że propozycję pracy otrzymujemy pracując jeszcze w poprzedniej firmie, czy też, będąc niezadowolonym, szukamy jej nie złożywszy jeszcze wypowiedzenia. I choć wtedy zalewa nas fala euforii i ochoczo biegniemy do nowego pracodawcy, warto pamiętać o naszym poprzednim chlebodawcy, a także współpracownikach. Wskazówka: Pożegnanie się z byłym szefem, który dostrzegł w nas potencjał, gdy byliśmy jeszcze stażystami, czy z współpracownikami z działu, od których wiele się nauczyliśmy, jest kluczowe dla dobrego startu w nowym miejscu pracy. Dzięki odpowiedniemu pożegnaniu się i podziękowaniu za wspólny czas, nie tylko umocnimy naszą sieć kontaktów zawodowych, ale i nie zamkniemy sobie drzwi do firmy (być może kiedyś tam wrócimy w nowej roli).
Otwórz się na nowych ludzi. Będąc w nowej pracy, daj się poznać jako osoba otwarta na nowych ludzi i inicjatywy, zaangażowana, energiczna i z dużym pokładem pozytywnej energii. Pokażesz tym przedsiębiorczy stosunek do pracy, a tym samym zyskasz sympatię współpracowników, którzy docenią „świeżą krew”. Wskazówka: Wyjście na piwo po godzinach, wspólny lunch, a może dobrowolne warsztaty kompetencyjne? Jeśli nadarza się jakaś okazja by spędzić czas z pracownikami firmy, wykorzystaj ją. Będziesz mógł ich lepiej poznać, co przełoży się na wyniki Waszej kooperacji zawodowej.
Poznaj zasady i dostosuj się. Dotyczy to nie tylko regulacji prawnych, czy wewnętrznych procedur, ale i kultury organizacji, którą objęła firma. Oznacza to, że jeśli są sztywne godziny pracy, musisz ich przestrzegać, a jeśli dress code wskazuje na to, że należy nosić garnitur, również należy tak się ubrać. Jeśli z kolei wszyscy mówią do siebie na „ty”, Ty również jesteś zobligowany do zwracania się tak nawet do prezesa. Wskazówka: Podążanie za takimi wskazówkami jest dobre, ale tylko do momentu, kiedy nadal pozostajemy „sobą” i czujemy się swobodnie. Kluczowa jest tutaj umiejętność zaproponowania zmian i komunikowania, jeśli coś jest sprzeczne z naszą wizją (np. jeśli przerwa na lunch jest o 12:00, gdy wszyscy mają zwykle spotkania, może warto ją przenieść na 13:00)?
Dowiedz się więcej o firmie. Zbieraj informacje o firmie – o nowych rozwiązaniach wdrożonych przez firmę, jej pracownikach, przetargach, w których uczestniczy. Bo nie tylko dobrze być na bieżąco i znać swoje środowisko, a poznać szczegóły działalności, które przełożą się na naszą pracę, zarobki i motywację. Wskazówka: Obowiązkowo, bądź na bieżąco ze stroną firmy, a także jej innymi kanałami komunikacji – mediami społecznościowymi. Tam można znaleźć opinie nie tylko na temat pracowników, ale i samego pracodawcy. Dzięki temu dowiesz się, na co się piszesz i kogo spotkasz na swojej drodze.
Pytaj, pytaj, pytaj. Zadawanie pytań nie jest oznaką głupoty czy nadgorliwości. Pracownik, który pyta, chce dowiedzieć się więcej, by efektywniej pracować, czy weryfikować czy podejmuje on dobre decyzje, szczególnie na początku swojej pracy w nowej firmie. Wskazówka: Warto jednak nie zamęczać innych ciągłymi pytaniami, a te mniej ważne odłożyć na okoliczność szkoleń czy spotkania działów. Jeśli napotykamy problem, który możemy rozwiązać sami, nie marnujmy czasu pracy innych, tylko poszperajmy w Internecie w poszukiwaniu rozwiązania.
Przypisy i dodatkowe informacje:
[1] http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-przejsc-okres-probny/