Poranny szron na szybach, ujemne temperatury nocą, czy też szybko zapadający zmrok, to tylko niektóre z oznak nadchodzącej zimy. Już niedługo śnieg i mróz ponownie wpiszą się w polski krajobraz, utrudniając przy tym codzienne użytkowanie samochodów. Problemy z odpaleniem, zamarznięte zamki, boksujące w miejscu koła, poślizgi – to typowe zimowe przeszkody, które stają na drodze wielu nas. Jednak zimy nie powinno się obawiać, wystarczy tylko odpowiednio wcześniej przygotować nasz samochód do tej pory roku. Wpis ten dedykujemy wszystkim, którzy jeszcze tego nie uczynili, a którym zależy na bezpiecznym i komfortowym użytkowaniu samochodu przez cały rok.
Podstawa – opony zimowe
Wydawałoby się, że dobre opony zimowe, to rzecz oczywista dla każdego. Jednak wciąż bardzo duży procent kierowców decyduje się na to zdecydowanie za późno. Większość z nich oczekuje do pierwszego poważnego śniegu, co jest zdecydowanie błędnym myśleniem. Z tego właśnie powodu praktycznie co roku pierwszy śnieg jest przyczyną zakorkowanych i sparaliżowanych ulic. Samochody na letnich oponach ślizgają się i mają problemy z ruszaniem na ośnieżonej nawierzchni, co stanowi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To, co w zakorkowanym mieście może być przyczyną drobnych stłuczek, przy większych prędkościach może doprowadzić do sytuacji tragicznej w skutkach.
O oponach zimowych powinno się pomyśleć już wtedy, gdy temperatura za dnia obniża się do 7 stopni Celsjusza. Już nawet w takich temperaturach opony letnie będą znacznie twardsze i sztywniejsze, co przełoży się na ograniczenie ich właściwości jezdnych. Przy ujemnych temperaturach i mokrych, ośnieżonych drogach stanowią one ewidentne zagrożenie na drodze. Jeżeli użytkujesz lub planujesz używać opony całoroczne, koniecznie sprawdź w specyfikacji producenta, czy nadają się one też na ośnieżone drogi.
Szyby i widoczność na drodze
W zimowych warunkach kolejnym obowiązkowym elementem powinna zostać skrobaczka samochodowa. Uratuje nas ona praktycznie każdego poranka, kiedy to trzeba dokładnie odśnieżyć nasz samochodów. Chodzi tutaj przede wszystkim o szyby i lusterka, by zapewnić sobie dobrą widoczność tego, co dzieje się na drodze. Trzeba też pamiętać o odśnieżeniu świateł samochodowych oraz tablic rejestracyjnych. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj skrobaczka wyposażona również w miotełkę, która ułatwi nam zgarnianie dużej ilości nagromadzonego śniegu.
Skutki mrozu
Ujemne temperatury, zwłaszcza nocą i przy dłuższych postojach, mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasz samochód. W niskich temperaturach może zawieść przede wszystkim słaby akumulator, dlatego warto sprawdzić, czy dysponuje on odpowiednią pojemnością. Jeżeli nasz jest już mocno wysłużony, to warto przemyśleć jego wymianę przed zimą.
Kolejny częsty problem to zamarznięte spryskiwacze – trzeba koniecznie przed zimą wymienić w nich płyn na zimowy, co zapobiegnie ich zamarzaniu.
Zimą przyda się również odmrażacz do zamków, nawet pomimo otwierania samochodu za pomocą pilota. Przy ujemnych temperaturach bateria w pilocie może zawieść, podobnie zresztą jak i akumulator zasilający zamek centralny. I pamiętajmy – odmrażacz zamknięty w samochodzie na niewiele się nam zda, dlatego lepiej jest zawsze nosić go ze sobą.
Jazda zimą – zwiększone ryzyko
Zima to niestety czas trudnych warunków na drodze. Śliska nawierzchnia i słaba widoczność, to okoliczności, przy których bardzo łatwo uszkodzić samochód. W takich sytuacjach niestety nie pomogą nawet dobre opony zimowe i wielu osobom, nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wypadki, stłuczki i inne uszkodzenia samochodów. Jednak nie można popadać w paranoje i rezygnować z korzystania z samochodu. Warto za to zainteresować się dobrowolnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, takimi jak ubezpieczenie Autocasco. Taka polisa AC zapewni ochronę Twojego samochodu nawet w sytuacjach, gdy został on uszkodzony z Twojej winy. Dlatego szczególnie zimą powinno się pomyśleć o takiej formie ochrony, by zapewnić sobie psychiczny komfort jazdy.
Dodatkowe informacje i porady:
[1] Więcej o ubezpieczeniu Autocasco dowiesz się z Poradnika AC na LibertyDirect.pl