Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) – choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym i nie podlega jego woli. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Ryzykownie nadużywa alkoholu około 16% polskiego społeczeństwa. Śmiertelna dawka alkoholu to 6–8 g na 1 kg masy ciała.
Tak przedstawiają się informacje ogólne na temat alkoholizmu. Jest to ciężka, śmiertelna, przewlekła i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Gdy już dopadnie nas ten nałóg pomocne mogą tu być prywatne kliniki uzależnień. Są to przede wszystkim specjalistyczne kliniki ukierunkowane na autentyczna pomoc ludziom z problemami alkoholowymi. Kliniki leczenia uzależnień oferują: terapia grupowa i indywidualna, w trybie stacjonarnym albo dochodzącym, radę w początkowym niełatwym okresie utrzymania abstynencji, grupę wsparcia. Większość ludzi sądzi, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko, jest samotny, bezdomny i zaniedbany. Alkoholizm kojarzy się z zwyczajnym piciem, denaturatem i fioletowym nosem… Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istotą uzależnienia od alkoholu jest nie wygląd, lecz utrata kontroli nad piciem, oraz dodatkowo niemożność zrezygnowania z picia alkoholu pomimo ponoszenia negatywnych konsekwencji. Jeśli alkohol rujnuje Twoje życie, nie umiesz sobie sam poradzić, nie znajdujesz drogi wyjścia, kliniki leczenia uzależnień oferują fachową i prawdziwą radę.
Objawy Alkoholizmu
Jednym z kluczowych objawów pozwalających na stwierdzenie choroby alkoholowej, nie licząc oczywiście takich czynników jak utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, są objawy abstynencyjne, zwane inaczej zespołem abstynencyjnym, bądź też zespołem ostrej abstynencji, syndromem abstynencyjnym, zespołem odstawienia alkoholu. Objawy abstynencyjne w standardowym przypadku trwają najczęściej około 14 dni. Nie należy ich mylić z kacem, który w normalnych warunkach trwa zwykle 1-2 dni, a po tym okresie organizm wraca do normalnego funkcjonowania.
Leczenie Alkoholizmu
Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć. Nawet po wieloletniej abstynencji próby kontrolowanego picia często kończą się powrotem do nałogu. Fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja, wspomagana m.in. przez terapię uzależnień, udział w spotkaniach Anonimowych Alkoholików, przebudowę stylu życia na abstynencki, zdobywanie wiedzy z zakresu alkoholizmu i dziedzin pokrewnych.
Praktycznie każda klinika leczenia uzależnień dostarcza kompetentną informację o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych kwestiach, które można napotkać na drodze wychodzenia z alkoholizmu.
Kliniki uczą co robić aby nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagają także najbliższym alkoholika zrozumieć ich kłopoty wynikające z alkoholizmu; uczą również jak pomagać bliskiemu w zaprzestaniu picia. W ramach pomocy ambulatoryjnej kliniki leczenia uzależnień oferują pomoc terapeutyczną dla ludzi przeżywających kryzys, doświadczających przemocy rodzinnej, członków rodzin dotkniętych dylematem uzależnienia a również dzieci.
Przedstawiono w poradniku podejście do sprawy od strony medycznej.
Alkoholik to człowiek nieumiejący poradzić sobie z emocjami, uczuciami.
Pijemy z żalu, smutku, radości… to emocje
Alkoholizm to choroba emocji.
Mój mąż twierdzi że nie jest alkoholikiem bo upija się tylko piwem. Ale upija się co najmniej 3 razy w tygodniu. Bywa że i 5 razy. Pije jednak piwo codziennie. Nie chce chodzić na spotkania AA. Jest w pracy 16 godzin często pod znacznym wpływem alkoholu. Rzadko ktoś reaguje, ponieważ połowa pracowników tak się zachowuje. Co zrobić jeśli tylko 1 dzień w tygodniu z nim na trzeźwo porozmawiać. Nie mam dokąd pójść bo to moje mieszkanie, a moje dochody wynoszą 2000 zł. Gdzie mam szukać pomocy i jak z tą patologią walczyć?
Nikt Ci nie pomoże, pomóc możesz sobie tylko TY sama. Wiem, że to straszne co piszę, ale taka jest prawda. Musisz spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli masz siłę znosić tego faceta, to przy nim bądź (zapewniając sobie pewny status materialny), ale jeśli nie masz siły, to pomimo swoich dochodów, odejdź, bo nie dasz psychicznie rady…wiem co piszę…
Mam to kochana za sobą. Ale ja odniosłam sukces i udało mi się zmusić męża do odwyku. Długa droga za nami…ale walcz. Jak szukasz pomocy polecam ośrodek Tratwa w Wiśle. Tu mojemu Mariuszowi pomogli wyjść z nałogu. Rewelacyjny ośrodek, przede wszystkim dobrzy terapeuci.