Jak się ma rozkład pomieszczeń, do stron świata? Aby szeroko poznać tą ciekawą wiedzę, warto sięgnąć do publikacji wydanych przez znanych fachowców w tej dziedzinie, ja jednak przytoczę kilka porad, które zobrazują wartość i znaczenie stron świata w usytuowaniu pomieszczeń. Opowiem o prostych przykładach z których każdy nieświadomie zdaje sobie sprawę, ale raczej rzadko bierze pod uwagę w planowaniu przestrzeni. Słońce, wiadomo gdzie najbardziej świeci, więc warto pomieszczenia zaplanować tak, aby zaglądało do nich bardziej lub mniej, w zależności od naszych potrzeb.
Salon, gdzie przebywamy od popołudnia do wieczora, powinien być dobrze oświetlony, więc strony południowa do zachodniej, jest dla niego najlepsza.
Bardzo istotna w aspekcie ukierunkowania okien jest w domu lokalizacja kuchni i sypialni.
Kuchnia, w niej się gotuje, jest zawsze ciepło, więc korzystniej będzie umieścić ją w granicach północy i wschodu, kiedy słońce nie dociera bezpośrednio lub jest słabsze.
fot. SXC
Podobnie jest z sypialnią, z reguły chcemy mieć niższą temperaturę, więc północ lub północny zachód to najlepszy kierunek, ale jeśli lubimy (lub musimy ;]) wstawać wcześnie rano, warto umieścić ją na wschodzie, gdzie słońce nas obudzi i szybko zniknie, żeby nie nagrzewać jej zbytnio.
fot. C. Garbiano (SXC)
Takich przykładów można wskazać wiele, jednak to dopiero początek w osiągnięciu końcowego efektu, jaki jest dom czy mieszkanie, do których się wprowadzimy. Mając już własny zamysł rozkładu pomieszczeń, możemy znaleźć gotowy budynek w stanie deweloperskim, a resztę spraw możemy przerzucić na projektanta wnętrz, które dobierze nam odpowiednie aranżacje i zaproponuje najkorzystniejsze kolory ścian, aby wyostrzyć lub wytłumić dzienne światło, wpadające przez nasze okna do każdego pomieszczeń.
Przypisy i dodatkowe informacje
[1] Poradnik opracowany przez eksperta z biura projektowania wnętrz ABRYS – www.abrys.net.