Niemal w każdym przypadku infekcji układu dróg oddechowych pojawia się flegma w gardle, inaczej zwana plwociną.
Za jej powstawanie odpowiedzialne są najczęściej wirusy, które powodują stan zapalny i rozwój infekcji. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się gęstej wydzieliny z dróg oddechowych jest nebulizacja. Czym się ta metoda charakteryzuje? Sprawdźmy to!
Nadprodukcja śluzu
Nadprodukcja śluzu nie jest charakterystycznym objawem tylko dla przeziębienia. Do innych przyczyn powstawania gęstej wydzieliny zalicza się również refluks żołądkowo-przełykowy, czy nałogowe palenie papierosów, które powoduje tzw. kaszel palacza. Osoba, która tego doświadcza, odczuwa nieznośne zatykanie i niekiedy nawet pieczenie w przełyku. Flegma może pojawić się również w nagłych sytuacjach stresowych, co nie ma większego związku z rozwojem poważnej choroby.
Wydzielina spływa po tylnej ściance gardła powodując:
- chrypkę;
- drapiący kaszel;
- nagłą potrzebę odkrztuszania;
- zmianę barwy głosu czy nawet bezgłos.
Pojawienie się jej nagle, bez większej przyczyny, może wskazywać na rozwój infekcji – nie tylko przeziębienia. Aby skutecznie pozbyć się jej z dróg oddechowych, warto sięgnąć po specjalistyczne urządzenie, czyli nebulizator.
Nebulizator na przeziębienie?
W przypadku przeziębienia stosowanie nebulizatora oraz soli fizjologicznej może być skutecznym rozwiązaniem. Nebulizacja bardzo dobrze nawilża błony śluzowe nosa i gardła. Z tego względu działa również rozrzedzająco na gęstą wydzielinę, a co za tym idzie, pomaga w jej ekstrakcji. Samo podawanie substancji leczniczych tą metodą zwiększa skuteczność ich działania. Lek w postaci aerozolu (czyli tzw. leczniczej mgiełki) trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, gdzie działa niemal natychmiast. Przynosi tym samym ulgę w uporczywych dolegliwościach, dzięki czemu pacjent może znacznie szybciej powrócić do zdrowia i pełni sił.
Warto jednak pamiętać, że nebulizacja pomaga nie tylko w przypadku zwykłego przeziębienia i zalegającej w drogach oddechowych gęstej wydzieliny. Jest stosowana szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, np. POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc), czy zapalenia oskrzelików. Lekarze zalecają tę metodę zarówno dzieciom, dorosłym, jak i emerytom. Można ją spokojnie wykonywać samodzielnie, gdyż nebulizator to urządzenie proste w działaniu, jak i również czyszczeniu. Jego obsługa nie wymaga większej wiedzy technicznej. Wystarczy tylko stosować się do instrukcji dołączonej do zestawu oraz zaleceń lekarza.
Inhalacje – skuteczne działanie w walce z gęstą flegmą
Gęsta wydzielina zatyka nos, utrudnia mówienie i przełykanie. Domowe sposoby mogą nie sprostać temu nieznośnemu problemowi. Natomiast jeżeli mówimy o nebulizacji, to ta metoda działa już zdecydowanie skuteczniej. Można ją stosować w ciągu całego roku, ponieważ pomaga również na objawy alergii.
Wydzielina w gardle najczęściej spowodowana jest infekcją wirusową i może zwiastować przeziębienie. Jeżeli jest uporczywa i nie chce ustąpić, zjawisko to może mieć związek z anginą lub niedoczynnością tarczycy. W takim przypadku konieczna jest już wizyta lekarska, w celu ustalenia przyczyny. Dokładna diagnostyka pozwoli ustalić, czy na flegmę wystarczy syrop, czy lepiej zastosować właśnie inhalacje wziewne.