Jak wiadomo w sezonie jesienno-zimowym najczęściej ludzi popadają w depresję, przygnębienie i chandrę. Wtedy też częściej zdarzają się samobójstwa i przeróżne szkodliwe zachowania i przestępstwa. Większość osób uważa, że gorsze samopoczucie samo przejdzie i wszystko wróci do normy, niestety nie zawsze tak bywa. Jeżeli nasze przygnębienie tra dosyć długo oznacza to, że jest to depresja.
Depresja jest dolegliwością, którą należy leczyć, można stwierdzić, że jest to poważna choroba, która obejmuje zarówno nasze ciało jak i umysł, z tego względu właśnie jest tak bardzo niebezpieczna.
Zwykle w depresję popadają kobiety, może się ona ujawnić w każdym okresie życia. W grupie podwyższonego ryzyka popadania w depresję znajdują się szczególnie osoby samotne, z kompleksami, które czują się nielubiane i niepotrzebne, a także osoby w okresie żałoby lub przechodzące trudny okres w życiu, np. rozwód, brak pracy, problemy rodzinne lub finansowe itp.
Jednakże depresja może atakować również osoby, które nie mają poważniejszych problemów, mają wielu przyjaciół, wielu bliskich, dobrą pracę, z tego powodu depresja może spotkać każdego z nas. Osoba z depresją odczuwa lęk, smutek, poczucie winy, zaś somatycznymi objawami depresji może być kołatanie serca, ścisk w gardle, duszności, wzmożone parcie na pęcherz moczowy.
Osoby z depresją często też tracą apetyt, co prowadzi do spadku wagi ciała, a niekiedy nawet do anoreksji lub bulimii. Dlatego też leczenie depresji jest konieczne.
Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że mamy depresję i próbować ja zwalczyć. Bardzo może pomóc na rozmowa z psychologiem. Należy też jak najwięcej przebywać z ludźmi, przyjaciółmi, rozmawiać i nie kumulować swoich problemów wewnątrz siebie. Warto też, często wychodzić z domu, spędzać więcej czasu na świeży powietrzu. Pomocne może się również okazać uprawianie jakiegoś sportu.