Krem nawilżający jest kosmetykiem swoiście uniwersalnym, który powinien być stosowany przez osoby z niemal każdym rodzajem skóry (mniejszego nawilżenia wymaga jedynie cera tłusta). Odpowiednie nawilżanie jest bowiem kluczem zdrowego i atrakcyjnego wyglądu. To właśnie dzięki właściwemu nawodnieniu skóra może prawidłowo funkcjonować i zwalczać wszystkie oznaki swojej niedoskonałości. Na rynku kosmetycznym jest całe mnóstwo rozmaitych kremów nawilżających. Różnią się od siebie nie tylko opakowaniem, ale i aktywną formułą. Poznaj poszczególne składniki kremu nawilżającego i odkryj jak naprawdę działają tego typu kosmetyki!
Cztery grupy składników kremów nawilżających

Jednak wybór odpowiedniego kosmetyku nie musi być dokonywany w ciemno! Znając skład danego kremu i właściwości jego substancji aktywnych, można bez problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy jedynie odrobina wiedzy z kosmetologii.
Wśród substancji stanowiących podstawę składu nowoczesnych dermokosmetyków wyróżnia się następujące grupy:
- Składniki o działaniu okluzyjnym, których głównym zadaniem jest ochranianie skóry przed odparowywaniem wody. W tej grupie znajdują się oleje mineralne, silikonowe i woski (lanolina), które nie wchłaniają się w skórę, ale pozostają na jej powierzchni, tworząc swoisty płaszcz ochronny.
Humektanty, czyli związki o dużych właściwościach higroskopijnych, które mają zdolność do wiązania wody z otoczenia i zatrzymywania jej wewnątrz skóry. Zaliczające się do tej grupy kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, aminokwasy, mleczany oraz glikole powodują że w naskórku gromadzi się zapas wody, a skóra nie ma możliwości przesuszenia się.
Produkty syntetyczne oraz lipidy pochodzenia roślinnego, czyli ceramidy (kwas linolowy), trójglicerydy, cholesterol, woski i biooleje są bardzo pomocne w rekonstrukcji międzykomórkowych lipidów naskórka.
Hydroksykwasy wspomagające złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Kwas laktobionowy, który należy do tej grupy składników, jest szczególnie często wykorzystywany w produkcji kremów nawilżających.
Humektanty – najważniejsze składniki kremów nawilżających
Większość dobrych kremów nawilżających posiada co najmniej kilka składników pochodzących z każdej z wyżej wymienionych grup, czyli cechujących się odmiennymi mechanizmami, co znacznie poprawia efekt działania kosmetyku. Jednak najważniejsze miejsce wśród nich bez wątpienia zajmują humektanty. Są to substancje, które trwale wiążą się z wodą i doskonale się w niej rozpuszczają. Ponadto mają tę cenną właściwość, że potrafią przyciągać wodę z otoczenia i magazynować ją w głębokich warstwach naskórka. W kosmetykach nawilżających można znaleźć poszczególne humektanty:
Kwas hialuronowy – naturalny składnik skóry, która bardzo dobrze wiąże się z cząsteczkami wody. Wielocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na skórze okluzyjną warstwę ochronną, która w dużym stopniu ogranicza odparowywanie wody.
Gliceryna – to bardzo cenny składnik, który zapewnia nawilżenie najgłębszym warstwom naskórka. Nie tylko doskonale przenika przestrzenie międzykomórkowe, ale także długo, bo nawet do doby, utrzymuje się pod powierzchnią skóry. Gliceryna pochodzenia roślinnego doskonale stymuluje regenerację naskórka.
Mocznik – odpowiada za odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej skóry. Kremy nawilżające z mocznikiem szczególnie polecane są osobom z takimi chorobami skóry jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, nadmierne przesuszenie. Jest to substancja, która zarazem silnie nawilża i delikatnie złuszcza martwy naskórek.
Alantoina – czyli pochodna mocznika, uzyskiwana najczęściej z żywokostu lekarskiego, kasztanowca oraz fasoli koi. Charakteryzuje się silnym działaniem kojącym i łagodzącym. Przyspiesza gojenie się ran, stymulując proces odnowy komórek. Poza tym wykorzystywana jest jako roślinny nawilżacz.
Pantenol – to znaczy witamina B5. Nawilża, regeneruje i przyspiesza gojenie się ran. Pozyskiwany jest z warzyw strączkowych oraz awokado.
Przypisy i dodatkowe informacje
Jeśli szukasz dobrych kosmetyków – warto zerknąć na ofertę Vichy: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx.