Czyli krok po kroku zakładamy własny e-biznes w sieci.
Podobnie jak każdy biznes, również ten prowadzony w sieci wymaga pewnych nakładów finansowych, dopracowania wielu szczegółów i dużej dawki wytrwałości. Trzeba także przygotować się na olbrzymią konkurencję, która występuje w każdej branży. Znalezienie niezagospodarowanej niszy, w której można przetrwać, a do tego zarobić, jest trudne ale jednak możliwe.
Aby jednak nikogo nie zniechęca, a wręcz zachęcić, chętnie przybliżę temat posiadania własnego sklepu internetowego, postaram się wyjaśnić krok po kroku co trzeba zrobić i co jest potrzebne na starcie oprócz pewnego zaplecza finansowego.
Otóż aby założyć sklep internetowy należy prowadzić własną działalność gospodarczą. Na sprzedawcę, który ma stacjonarną działalność czeka przy tym spora ilość ułatwień. Zapewne otworzy on sklep z takimi produktami, które sprzedaje na co dzień i które dobrze zna.
Zaletą jest to, że nie musi tworzyć od zera bazy towarowej, szukać dostawców oraz że jego stali klienci będą kupowali w sieci. Trzeba pamiętać, że nie są to rzeczy nie do zrobienia.
Sprzedawca powinien także posiadać umowy z firmami kurierskimi (będą dostarczać sprzedawane w sklepie towary) oraz z firmami pośredniczącymi w płatnościach elektronicznych. Kolejną, bardzo istotną kwestią jest zapoznanie się z regulacjami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego. Nieprzestrzeganie praw autorskich w sieci, w tym kopiowanie cudzych zdjęć i tekstów jest zabronione. Dodatkowo takie zabiegi nie sprzyjają budowaniu wiarygodnego wizerunku sklepu internetowego i nie sprzyjają jego późniejszemu pozycjonowaniu.
Aby sklep internetowy mógł być prowadzony z sukcesem, potrzebne będzie także oprogramowanie sklepu, domena (nazwa internetowa), konto www z bazą danych na serwerze (lub własny serwer z bazą danych) oraz dostęp do internetu i komputera (to warunek konieczny). Sporo czasu każdemu sprzedawcy zajmuje przygotowanie dobrej oferty i tekstu na strony sklepu (opisy produktów, artykuły promocyjne, bazy wiedzy). Kolejno musi zadbać on o pozycjonowanie i reklamę sklepu internetowego oraz zaopatrzyć swoją wirtualną działalność w kasę fiskalną.
Jeżeli sprzedawca prowadzi już działalność, to start ma ułatwiony. Co ma zrobic osoba która chce założyć sklep internetowy, a nie prowadzi działalności gospodarczej?
Każdy kto prowadzi sklep internetowy, musi prowadzić działalność gospodarczą, a co za tym idzie musi odprowadzać z tego tytułu podatki. Aby takową działalność założyć należy jednak odwiedzić kilka miejsc, w tym:
Urząd Miasta (Gminy)
Urząd Statystyczny (złożenie wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej)
Urząd Skarbowy (złożenie wniosku o nadanie numeru NIP / zaktualizowanie już posiadanego + odpowiednie załączniki + wybór formy płatności podatku od dochodu)
Bank (założenie konta – do tego potrzebne będą:
– pieczątka
– dowód osobisty
– zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej + kopia
– dokument potwierdzający nadanie REGON + kopia
– zaświadczenie o nadaniu NIP + kopia
– koncesje (jeśli są wymagane)
– umowa spółki, statut, odpis z rejestru sądowego (w przypadku spółki)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS (należy się do niego udać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności i złożyć odpowiednie wnioski)
Sprzedawca musi zadbać o asortyment, przesyłki i regulacje prawne. Pewne informacje muszą być po prostu zawarte w sklepie (jak nazwa, dane kontaktowe, NIP, REGON, KRS) i regulaminie (jak np. zakres, rodzaj i warunki świadczonych usług czy zasady zapłaty za towar).
Po założeniu działalności należy już tylko uruchomić sklep internetowy korzystając z wcześniejszej części tego poradnika lub bardzo ciekawych wytycznych z artykułu: „jak założyć sklep internetowy” dostępnego na stronach sklepy-internetowe.pl.
Wszystko należy zrobić tak jak należy, aby móc sprawnie uruchomić sklep internetowy i zacząć zarabiać w sieci pierwsze pieniądze.