Panuje powszechne przekonanie, że osoby posiadające własne nieruchomości i użyczające je pod wynajem mają z tego tytuł wysokie dochody. Czy tak jest naprawdę i czy można z tego rodzaju działalności czerpać konkretne korzyści majątkowe?
Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba się przyjrzeć średnim cenom najmu w różnych regionach kraju. Zdecydowanie najwyższe ceny dyktują właściciele stołecznych mieszkań. Za metr kwadratowy jest to już kwota 50zł za metr kwadratowy, zakładając, że mieszkanie nie jest usytuowane w ścisłym centrum Warszawy, bo tam ceny są już dla niektórych kosmiczne, a właściciel takiego lokalu może mówić o sporej dozie szczęścia.
Ceny najmu mieszkań w Poznaniu są już znacznie niższe i przekraczają nieznacznie poziom 30zł za metr. Nie znaczy to, że cała ta kwota trafia bezpośrednio na konto szczęśliwego właściciela. Trzeba wziąć pod uwagę czynsz płacony na rzecz administracji, podatek, drobne lub większe remonty. Przy założeniu, że mieszkanie zakupiliśmy konkretnie w celu jego wynajmu, można dojść do wniosku, że inwestycja rzędu 200, 300 tysięcy zwróci się nam po kilkunastu, kilkudziesięciu latach… Dlatego nie jest najlepszym wyjściem zainwestowanie tak dużych kwot na zakup mieszkania i późniejszy jego wynajem. Rentowność takiej inwestycji waha się od 4 do 6 % przy wynajmie na okres 12 miesięcy. Jest to więc zysk jaki możemy spokojnie otrzymać dzięki znacznie bezpieczniejszym obligacjom. Można też pokusić się o porównanie tych stawek do oprocentowania na dobrych lokatach bankowych bądź rachunkach oszczędnościowych. W jaki więc sposób wynajem mieszkań może nam się opłacić?
Z pewnością opłaci się on nam wtedy, gdy mieszkania nie kupujemy, a dostajemy w spadku, bądź przeprowadzamy się do nowszego własnego lokum, nie chcąc jednocześnie na dobre pożegnać się ze starym. Unikając częstych remontów i zakupując meble, wyposażenie po niższych cenach można ograniczyć dodatkowe koszty utrzymania nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania osobom zainteresowanym stałym wynajmem, gdyż w przeciwieństwie do studentów, takie osoby gwarantują nam utrzymanie ciągłości wpływu kwot za wynajem na nasze konta. Duże oszczędności daje nam też zrezygnowanie z legalnego użyczania mieszkania, gdyż wiązałoby się to z płaceniem dodatkowo podatku, co nie jest nam na rękę.
Podsumowując, jeśli myślimy o zakupie mieszkania pod wynajem, powinniśmy rozważyć inne możliwości inwestycyjne tak dużych kwot pieniężnych.