W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka istotnych wskazówek dotyczących budowy instalacji ciepłej i ziemnej wody w domu. Do budowy takiej instalacji wodnej, podobnie jak do instalacji c.o., stosuje się przeważnie trzy rodzaje materiałów z których wykonywane są rury – jest to: stal, miedź i tworzywa sztuczne (plastik). Rury stalowe są niestety podatne na korozję. Rury miedziane są odporne na działanie ciepłej i zimnej wody, ale mimo że mogłoby się wydawać, iż miedź nie koroduje, one również czasem mogą korodować, jeśli woda jest miękka i zawiera duże ilości agresywnego dwutlenku węgla. Rury z tworzywa sztucznego (z plastiku) są całkowicie odporne na korozje i nie powstaje w nich kamień.
W klasycznych instalacji ciepłej wody temperatura waha się w granicach 45°-55°C. Wykonuje się ją więc z takich samych materiałów, jak niskotemperaturowe instalacje grzewcze. Natomiast – temperatura zimnej wody w instalacji wodociągowej nie przekracza 20°C, więc pod w pływem ciepłej, czy zimnej wody, wolniej tworzy się kamień, mniej intensywnie przebiega korozja. Ponieważ każdy z materiałów ma swoje wady i zalety trudno jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy.
Podstawową różnicą pomiędzy różnymi typami rur jest sposób ich łączenia. Bowiem trzeba pamiętać iż każdy materiał ulega pewnym zmianom – pod wpływem temperatury ulegają wydłużeniu. Źle umocowane rury mogą pękać, szczególnie na łączeniach.
Instalacje wodne i kanalizacyjne powinny być chronione nie tylko przed wpływem niskim temperatur, ale i tych wysokich. Należy zaopatrzyć je w otulinę odporną na promieniowanie UV,lub dodatkowo pokryć specjalną farbą ochronną. Warto więc rozważyć wybór instalacji miedzianej (droższej) lub z tworzyw sztucznych (o cenie porównywalnej ze stalowymi).
Przy układaniu instalacji wodnej nie wolno jej układać nad przewodami gazowymi i elektrycznymi. Należy także unikać łączenia rur w podłodze.
Obecnie najpopularniejsze instalacje wodne to: PEX, TECE, KAN-therm i inne ogólnie są to instalacje plastikowe, które są zaciskane lub skręcane – są to dobre instalacje droższe od PP. Ceny różnią się w zależności od producenta. Zaciskowe / zaprasowywane są pewniejsze od skręcanych, a instalacje PP (polipropylen) są zgrzewane – PP jest najtańszą instalacją na rynku, mimo wszystko jest to sprawdzona instalacja i pewna, można ją śmiało polecić. Jednak wybór zawsze należy do właściciela.
W przypadku instalacji wodnej warto zainwestować w rury miedziane. Przede wszystkim ważnym aspektem jest wysoka higieniczność i zapobiegania przedostawaniu się do obiegu w instalacji substancji szkodliwych dla zdrowia.
Czy jest jakiś sposób, żeby oczyścić rury z instalacji wodnej bez jej rozbierania. Mam poważny problem z ciśnieniem wody w domu, przypuszczam, że to efekt zakamienionych rur, bo sąsiedzi mają ciśnienie ok, ale rozbieranie całej instalacji i rozkuwanie całego domu mnie przeraża.
Romo, nie znam niestety innych metod jak wymiana rurek, najlepiej połączyć ją z jakimś generalnym remontem łazienki, bo największy problem to kucie kafelek.