Wybierając bramy garażowe mamy do wyboru cztery możliwości: bramy rozwieralne (skrzydłowe), bramy uchylne (płytowe), bramy segmentowe (sekcyjne), bramy rolowane.
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem są bramy dwu skrzydłowe. Mogą być wykonane z drewna lub z metalu, a otwierane są najczęściej ręcznie. W dzisiejszych czasach odchodzi się od tego typu rozwiązania.
Często spotykane są natomiast bramy uchylne płytowe lub ramowe. Wykonane są z z blachy usztywnionej płaskownikami stalowymi lub ramy wypełnionej drewnem lub blachą. Bramy tego typu są bezpieczne i łatwe w konserwacji i obsłudze.
Najczęściej jednak stosuje się bramy segmentowe, które wykonuje się z profili stalowych o poszyciu blaszanym pokrytym okleiną, farbą lub poliestrem. Bramy sekcyjne po otwarciu chowają się wzdłuż sufitu przesuwając po prowadnicach na rolkach łożyskowanych z tworzywa sztucznego.
Ostatnią i najdroższą możliwością są bramy rolowane. Wykonane są one z profili dwuściennych, które wypełnione są pianką poliuretanową. Bramy rolowanej nie mogą być większe niż 20 m2, ponieważ metr kwadratowy waży około 8 kg. Ogranicza to w pewien sposób możliwości jej stosowania. Oczywiście do każdej z powyższych bram można zamontować napęd elektryczny oraz zdalne sterowanie.
Trzeba też wziąć pod uwagę to, że nie wszędzie każdy rodzaj bramy garażowej można zamontować. U mnie na przykład bramy segmentowej się nie da zamontować, ponieważ mam dosyć nietypowe nadproże, a właściwie dwa, ponieważ garaż był poszerzany, a rozebrać go nie można bo jest tam szyna która opiera się na ścianach nośnych.