Odkąd systemy CMS (ang. Content Management System) stały się powszechnie dostępne w Internecie coraz trudniej wybrać ten jeden najlepszy. Czym powinniśmy się kierować? Na co szczególnie zwracać uwagę? CMS został stworzony w celu ułatwienia tworzenia i przyśpieszenia redagowania serwisów www osobom, które nie posiadają wiedzy programistycznej. W tym krótkim artykule postaram się wypunktować najistotniejsze cechy CMS dostosowanego do właśnie takich odbiorców. Mam nadzieję, że rady te okażą się pomocne…
- Zanim zaczniemy przeszukiwać Internet w poszukiwaniu dobrego CMS wpierw należy zadać sobie pytanie: „czego oczekuję od tego systemu?“. Jeżeli nie znasz języka HTML, JavaScript czy Flash powinieneś szukać prostego edytora, który nie będzie od Ciebie wymagać takich umiejętności. Z samej swojej natury CMS nie powinien posiadać podobnych opcji, jednak w niektórych przypadkach mogą się one pojawić jako funkcje zaawansowane. Dla znacznej większości osób opcje kodowania są jednak niepotrzebne i tylko utrudniają korzystanie z edytora. Polecam opieranie się o prostsze narzędzie.
- Zwróć uwagę, czy edytor jest intuicyjny i bez trudu umiesz się nim posługiwać. Prosty CMS nie może zmuszać Cię do nauki obsługi. Powinieneś z łatwością zidentyfikować, zrozumieć i poprawnie zastosować dostępne opcje.
- Jeśli nie władasz biegle językiem obcym, lepiej będzie wybrać CMS po polsku. W Internecie pojawia się coraz więcej rodzimych inicjatyw i warto z nich skorzystać. Dodatkowo nie będziesz mieć problemu ze zrozumieniem opcji edytora, treści regulaminu, ułatwi to również ewentualny kontakt z programistami czy też komunikowanie się z innymi użytkownikami danego CMS.
- Wybieraj tylko te systemy, które oferują szeroką gamę nietypowych szablonów i innych dodatków. CMS powinien w jak największym stopniu wspierać użytkownika w jego działaniach. Zwracaj więc uwagę na wielkość bazy zdjęć, aplikacji i innych elementów dostępnych do użycia.
- Nie decyduj się na CMS, który będzie wymagać od Ciebie dodatkowych instalacji. Najwygodniejsze są systemy, w których pracujesz online. Nie tylko niepotrzebnie nie zajmuje Ci miejsca na dysku, ale także możesz redagować swoją stronę z dowolnego sprzętu podłączonego do Internetu.
- Korzystaj z darmowych CMS. Niepotrzebnie nie wydawaj swoich pieniędzy, jeśli coś można mieć za darmo. Bezpłatne CMS posiadają także sporą grupę zadowolonych użytkowników, którzy dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniem na forach i blogach. Zawsze będzie to również dodatkowe wsparcie dla Ciebie.
Jeśli ktoś ma jeszcze inne wskazówki na co zwracać uwagę wybierając CMS -proszę o komentarz.
W sumie to wybór CMSa jest bardzo ważny, bo trochę czasu zajmuje dobre poznanie go i opanowanie oraz dopasowanie do własnych potrzeb, więc potem zmiany na inne przychodzą dość trudno.
A nie lepiej zastanowić się najpierw do czego chcemy wykorzystywać CMS, wypisać funkcjonalności, których potrzebujemy i wtedy wybrać?