Naszym poszukiwaniom wymarzonego samochodu, czy to w internecie, komisie, czy salonie dealerskim towarzyszą kolorowe reklamy prezentujące bardzo atrakcyjne oferty kredytów samochodowych. Warto się chwilę zastanowić nad hasłami, którymi operują kredytodawcy. Większość ofert promocyjnych pokazuje tylko jeden z kosztów kredytu, a ukrywa inny… Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie oferty są złe, musimy być jednak uważni w ich ocenie i wyborze.
Jak zatem dobrze wybrać kredyt na samochód, aby później nie żałować?
Na jakie parametry oferty zwracać szczególną uwagę?
1. OPROCENTOWANIE ( Nominalne!) – na ten parametr, większość z nas zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Faktycznie, zazwyczaj oprocentowanie stanowi największą część w kosztach całkowitych kredytu samochodowego, jednak trzeba zawsze pamiętać, że kredytodawca może zrekompensować sobie wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie, wkalkulowując je w inne parametry oferty. Czasami odwrotnie. Brak dodatkowych kosztów kredytu powoduje podwyższenie oprocentowania.
Zależy ono w największej mierze od okresu kredytowania i wieku pojazdu. Im dłuższy okres kredytowania i starszy pojazd, tym kredyt droższy.
Zastanawiając się nad wyborem kredytu warto zapytać o powyższe, ponieważ może się okazać, że kupując o rok młodsze auto, mimo wyższej ceny zakupu, będziemy płacić niższe raty.
2. PROWIZJA BANKOWA– tego elementu zazwyczaj nie zobaczymy w ofercie kredytu, pojawia się dopiero na umowie… Wartości prowizji bankowej sięgają często aż 10%, więc warto o nią zapytać i negocjować jej obniżenie. Tutaj zarysowuje się przewaga firm brokerskich działających w internecie, niższe koszty działalności i obsługi klienta pozwalają na obniżenie prowizji, czyli w efekcie tańszy kredyt samochodowy dla klienta!
3. PROCEDURA – w dzisiejszych czasach cenny jest również czas, warto zapytać o przebieg procedury udzielania kredytu samochodowego. Często kredyt można załatwić w całości za pośrednictwem telefonu/internetu, a umowę podpisać we własnym domu czy siedzibie firmy. Możemy zaoszczędzić sobie kilkukrotnego dojeżdżania np. do pani w banku, czy jakiegoś urzędu, a więc oszczędzamy swój czas i pieniądze.
4. WPŁATA POCZĄTKOWA – warto pamiętać, że jest możliwość sfinansowania nie tylko całej wartości samochodu, ale również pakietu ubezpieczeń, czasami także innych wydatków związanych z eksploatacją auta. Obecnie nawet kilkunastoletni samochód używany możemy kupić przy wpłacie 0%.
5. ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – badanie zdolności kredytowej to kluczowy element analizy kredytowej, jakiej dokonuje bank. Większość kredytów samochodowych realizowana jest w procedurze uproszczonej, co oznacza przyjęcie wysokości dochodów na podstawie naszego oświadczenia. Pamiętajmy, że jeśli to konieczne możemy łączyć nasze dochody z różnych źródeł: np. dodatkowo z najmu mieszkania. Możemy też dodać dochody wielu osób np: : rodziców z dzieckiem; małżeństw czy wolnego związku. Efekt analizy naszej zdolności kredytowej zależeć będzie w głównej mierze od łącznego miesięcznego dochodu netto i zobowiązań (pożyczek, kredytów- również na kartach kredytowych, poręczeń).
6. ZABEZPIECZENIE KREDYTU – odsyłam Państwa do artykułu (http://www.kredyt.net4car.pl/kredyt/zabezpieczenia-kredytow-samochodowych-.html) ukazującego temat sposobów jak zabezpieczane są kredyty. Warto pamiętać, że czasami istnieje możliwość zrezygnowania z jednego typu zabezpieczenia na rzecz innego, które jest dla nas bardziej korzystne, dostępne.
Warto tu jedynie wspomnieć, że stosowane coraz częściej zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia kredytobiorcy może mieć znacząco różny koszt w zależności od banku, a nawet pośrednika banku. Wahają się one zazwyczaj od 2 do nawet kilkunastu procent.
7. UBEZPIECZENIE KREDYTOWANEGO POJAZDU– nie zaszkodzi zapytać o dostępne pakiety ubezpieczeń, często kredytodawcy we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi oferują bardzo korzystne oferty, w szczególności dla osób młodych i nieposiadających jeszcze zniżek.
8. DODATKOWE MOŻLIWOŚCI, – co jeśli zechcemy spłacić kredyt samochodowy wcześniej w całości?…lub przyśpieszyć jego spłatę zwiększając wysokość rat? Warto zapytać czy istnieje taka możliwość, zazwyczaj możemy spłacić kredyt wcześniej nie ponosząc dodatkowych kosztów, należy jedynie wcześniej poinformować o tym bank. W przypadku skrócenia okresu spłaty wiąże się to ze zmianą harmonogramu spłat, za co bank nalicza opłatę zgodną ze swoją tabelą opłat (nie są to wysokie kwoty i w zasadzie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie).
Mam nadzieję, że powyższe spostrzeżenia pozwolą Państwu na bardziej świadome podejście do ważnej decyzji, jaką jest zakup samochodu przy wykorzystaniu kredytu. Osoby prowadzące działalność zachęcam do porównania kosztów kredytu z leasingiem.
Zespół www.net4car.pl