W procesie tworzenia tkanek i narządów uczestniczy między innymi białko kolagenowe. To właśnie ono sprawia, że skóra jest elastyczna, sprężysta, jędrna, wolna od oznak starzenia.
Organizm jest w stanie samodzielnie produkować kolagen, ale z czasem robi to coraz mniej efektywne. Wraz z wiekiem maleje ilość kolagenu, co objawia się między innymi pogorszeniem kondycji skóry. Traci ona swój młodzieńczy wygląd, staje się zwiotczała, cienka, pomarszczona. Można jednak temu przeciwdziałać i zachować promienny wygląd, jeśli zwiększy się podaż kolagenu i pobudzi jego syntezę. Wbrew pozorom można to zrobić na wiele sposobów.
Jak kolagen oddziałuje na skórę? Czy rzeczywiście jest potrzebny?
Kolagen stanowi jedno z najważniejszych białek znajdujących się w organizmie, ale wraz z wiekiem jego ilość maleje, a po sześćdziesiątce organizm przestaje być w stanie go wytwarzać. Konieczne jest wobec tego dostarczanie go z zewnątrz, co można zrobić na różne sposoby. Kolagen wygładza skórę, zwiększa jej napięcie, dodaje sprężystości. Przyspiesza też procesy regeneracyjne skóry, gojenie ran. Uelastycznia naczynia krwionośne, co pomaga uchronić się przed nieestetycznymi pajączkami na skórze. Bez wystarczającej ilości kolagenu zaczynają pojawiać się problemy z cellulitem, co jest utrapieniem wielu kobiet, wręcz powodem do kompleksów. Kolagen zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, przeciwdziała ucieczce wody i poprawia poziom nawilżenia. Białko to opóźnia procesy starzenia się skory.
Skąd pozyskać kolagen?
Wiedząc już, jak ważny jest kolagen, wręcz niezbędny do zachowania zdrowia i promiennego wyglądu, należy zastanowić się nad sposobem dostarczenia go organizmowi. Obecnie nie ma w tym żadnego problemu, bo opcji do wyboru jest wiele. Najprościej będzie włączyć go do swojego codziennego menu, czyli przyjmować wraz z pokarmem. Pojawia się jednak pytanie, gdzie znajduje się kolagen. Duże jego ilości są w żelatynie, podrobach, chrząstkach rekina, kurzych łapkach, stópkach wieprzowych. Problem jest taki, że mało osób ma w swoim codziennym jadłospisie wymienione wcześniej produkty. Zwykle się ich wręcz unika, wiele osób wyrzuca skórę z kurczaka czy ryby, a to właśnie tam jest kolagen. Ponadto do jego przyswojenia potrzeba jest jeszcze witamina C, nie można też zapomnieć o witaminie E przeciwdziałającej procesowi zanikania białka kolagenowego. Wymaga to regularnego spożywania kiełków, roślin strączkowych, warzyw, owoców, ryb morskich, jaj, dobrej jakości nabiału.
Innym rozwiązaniem będą suplementy diety, czyli kolagen do picia, w kapsułkach czy w proszku. Jest to wygodny sposób na zwiększenie jego poziomu w organizmie. W celu poprawienia wyglądu skóry można też sięgnąć po kosmetyki z kolagenem, które zwiększają jej elastyczność, poprawiają jędrność i poziom nawilżenia, niwelują zmarszczki. Jeśli ktoś liczy na niemalże natychmiastowe efekty, to zawsze może skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Za pomocą iniekcji wprowadza się kolagen bezpośrednio w głąb tkanek, co służy przywróceniu optymalnego napięcia skóry, wygładzeniu zmarszczek, stymulacji produkcji białka. Kolagen jest naturalnym i bezpiecznym wypełniaczem, za pomocą którego możliwe jest przywrócenie młodzieńczego wyglądu.