Wszystkie decyzje finansowe dotyczące rodzajów finansowania spełniają kluczową rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem i przyczyniają się do przetrwania firmy na rynku, a także do wzmocnienia konkurencyjności i jej pozycji. Wybierając rodzaj finansowania trzeba uwzględnić wady i zalety każdego z nich. Każda firma to inna sytuacja ekonomiczno – finansowa, dlatego nie każde rozwiązanie dla jednej firmy będzie też dobre dla innej.
Kiedy przedsiębiorstwo chce wzmocnić swoją płynność finansową lub zaczyna ją tracić – może skorzystać z instrumentów finansowych jakim są kredyty bankowe, faktoring lub bardzo popularny leasing. Leasing jest kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorcy. Czas to bardzo ważny czynnik, który przemawia za leasingiem. Proste i szybkie procedury skłaniają przedsiębiorców do korzystania z tego instrumentu finansowego. Leasing to również możliwość sfinansowania inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu własnego wkładu i minimum formalności.
Korzyści wynikające z leasingu:
Korzyści podatkowe:
-w leasingu operacyjnym raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, w wyniku czego zapłacisz niższe podatki,
-w przypadku finansowania przez leasing kapitałowy klient sam amortyzuje przedmiot leasingu podczas trwania umowy leasingowej.
Korzyści bilansowe:
-leasing operacyjny nie jest wliczany do wartości aktywów bilansowych, więc suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzroście zysku firmy,
-leasing operacyjny nie jest uwidaczniany jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, czyli nie powiększa zadłużenia i pomaga w podtrzymaniu silnego wizerunku Twojej firmy.
Poprawa sprawozdań finansowych – umożliwia odliczania rat leasingowych dla potrzeb podatku dochodowego i wpływa na poprawę sprawozdań finansowych.
Łatwiejsze zarządzanie środkami trwałymi – umowa leasingu zawarta na czas określony pozwala na dokładne określenie założeń gospodarowania środkami trwałymi, co jest szczególnie ważne przy ustalaniu długoterminowych budżetów Twojej firmy.
Uwolnienie zamrożonych środków – leasing zwrotny umożliwia uwolnienie środków zamrożonych w zakupionym sprzęcie, co bardzo korzystnie wpływa na przepływy pieniężne w Twojej firmie.