Po pierwsze: skład nawierzchni – granulat EPDM
O solidności, ergonomiczności i atutach estetycznych sztucznych nawierzchni decydują produkty, z jakich jest ona wykonana. Granulat EPDM jest czynnikiem składowym systemów sztucznych nawierzchni poliuretanowych przeznaczonych na place zabaw. Z uwagi na to, że aplikowany jest na powłokę użytkową, musi być:
– odporny na działanie czynników pogodowych;
– odporny na promieniowanie UV;
– wytrzymały na ścieranie;
– bezpieczny ekologicznie i zdrowotnie.
Powinno się pamiętać, że tylko wskazana minimalna zawartość kauczuku EPDM w granulacie zapewnia oczekiwane właściwości fizykomechaniczne. Zawartość tego polimeru poniżej 20% jest niewystarczająca, a skończony rezultat ma tendencję do znacznie szybszego starzenia. Obok granulatu EPDM ważny wpływ na wytrzymałość nawierzchni mają też kleje poliuretanowe i ich jakość.
Po drugie: odpowiednia konstrukcja nawierzchni
– impregnat UV (primer) – rekomendowany zwłaszcza na kolory czułe na słońce, tj. pomarańczowy, niebieski, szary.
– jednorodna kolorowa warstwa użytkowa, 10-15 mm – utworzona z kleju poliuretanowego niewrażliwego na UV a także granulatu EPDM o wielkości ziaren 1-3,5 mm.
– elastyczna warstwa bazowa – utworzona z kleju poliuretanowego i granulatu SBR z recyklingu o średnicy 2-8 mm. Grubość ok. 50 mm (wysokość upadku do 1,75 m), ok. 70 mm (wysokość upadku do 2,40 m), ok. 90 mm (wysokość upadku do 3,10 m).
– podbudowa – niezwiązane kruszywo lub asfalt / beton z impregnatem.
Plac zabaw ma być zadbany, bezpieczny i przyjazny, bezpieczne nawierzchnie na place zabaw to takie, które uchronią przed wypadkiem i uchowają przed urazami. Nieobecność spoin w powierzchni utrudnia ewentualne potknięcia. Jeśli chodzi o kolor, faktycznie nie ma ograniczeń dla pomysłowości projektantów.
Konstrukcja placu zabaw na takiej powierzchni wywołuje przemianę nudnego i smutnego obszaru w otoczenie życzliwe dziecku, kolorowe i stymulujące. Nawierzchnie utworzone specjalnie dla terenów miejskich o małej powierzchni pozwalają na faktycznie niezliczone możności planistyczne w aspekcie doboru koloru i kształtu. Oprócz nawierzchni o typowej budowie bądź grubości warstwy, praktyczne są zespolenia np. strefami: bezpieczne nawierzchnie na place zabaw dla dzieci, z krytyczną wysokością upadku do 3,1 m z nawierzchniami bez wymagań ochrony przed upadkiem.
Zalety, jakie charakteryzują poliuretanowe, bezpieczne nawierzchnie na place zabaw
– maksimum dobrej zabawy w powiązaniu z fenomenalną amortyzacją upadków;
– ciągła, homogeniczna płaszczyzna bez szczelin, bez luk powodujących potknięcia;
– wzorowa amortyzacja przy spadaniu;
– nawierzchnia jest wodnoprzepuszczalna, co uniemożliwia powstawaniu kałuży i osłabia wzrost glonów i mchu;
– nawierzchnie placów zabaw nie ulegaja wpływowi warunków pogodowych, co jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa, higieny, idealnego i zapewnia minimalne wymagania konserwacyjne na wiele lat;
– trwała, w dużym stopniu zabezpieczona przed zniszczeniem;
– higieniczna, prosta w sprzątaniu i utrzymaniu;
– zaczepy i urządzenia są instalowane w niej bez spoin ;
– możliwość formowania kształtu – pagórkowate kształty czy zupełnie poziome boiska do gry w piłkę również do innych celów;
– kreatywne wykorzystanie opcji profilowania nawierzchni – przeróżne odcienie i budowa;
– małe koszty używania i konserwacji, nie ma konieczności zmiany przegniłych czy też zanieczyszczonych materiałów, nie ma potrzeby ich remontu.
Nawierzchnie poliuretanowe nienagannie sprawdzają się na placach zabaw, w przedszkolach, szkołach, na chodnikach i przejściach wszędzie tam, gdzie przyjazne i przeciwpoślizgowe nawierzchnie są konieczne, w odkrytych basenach, parkach rekreacyjnych, strefach dla maluchów i innych obiektach.
Zgadzam się co do nawierzchni, każdy element placu zabaw musi być sprawdzony i bezpieczny w użytkowaniu dla dzieci. Na naszym osiedlowym placu nawierzchnia zrobiona jest z płyt Flexizone i sprawdza się, póki co brak kontuzji 🙂
Super, że wiesz z jakich płyt zrobiona jest nawierzchnia na placu zabaw na twoim osiedlu, he he he.