W przypadku, gdy potrzebna nam jest duża wytrzymałość zdecydowanie lepszym wyborem są stalowe liny dwuzwite. Konstrukcja lin stalowych dwuzwitych jest silniejsza, niż jednozwitych, stąd używa się ich do większych ciężarów, a w zależności od rodzaju splotu, również do różnorodnych urządzeń czy czynności.
Ogólny podział lin dwuzwitych przeprowadzany jest według rodzaju splotu je charakteryzującego – wyróżniane są więc liny przeciwzwite oraz współzwite.
Liny przeciwzwite mają znacznie mniejszą sprężystość od współzwitych – dzieje się to dlatego, iż mają one odwrotny kierunek zwicia drutu w splotce od kierunku, w jakim splotki są zwijane w linie; możemy wyróżnić typ prawy, w którym druty skręcane są w lewo, a splotki w prawo, oraz typ lewy, odwrotny – tutaj drut jest zwijany w prawo, zaś splotka w lewo. Poprzez taką konstrukcję, liny te mają w sobie jeden punkt styczności, są więc sztywniejsze i mniej podatne dynamice.
Liny współzwite to takie, w których druty w linie są zwijane w tym samym kierunku, do splotki; one również dzielą się na typ prawy i lewy, przy czym w typie prawym zarówno druty, jak i splotki skręcone są w prawo, zaś w lewym – w lewo. Taka konstrukcja daje linom współzwitym dużo większą sprężystość i dynamikę działania, szczególnie dzięki temu, że linia stykowa jest ciągła; pozwala na to mniejsze rozciąganie i „zużywanie się” liny.