Dynamiczny rozwój implantologii w znacznym stopniu przyczynił się do zwiększenia ilości dostępnych kształtów implantów. Jednakże stosownego wyboru dokonuje nie pacjent, a lekarz implantolog na podstawie pantogramu tj. prześwietlenia szczęki i żuchwy, a oprócz tego badania warunków pacjenta. Decydujące zdanie należy oczywiście do pacjenta, który określa czy stać go na zaproponowane rozwiązanie.
Kluczowe implanty mają klasyczne płaskie zakończenie. Implanty jednoczęściowe przydatne są głównie w odcinku bocznym przy dobrych warunkach kostnych pacjenta.
Wybór odpowiednich implantów oraz właściwe dopasowanie i wszczepienie implantu to połowa całego zabiegu, dalszym etapem jest nie mniej ważna praca protetyczna. Przede wszystkim powinno się dobrać odpowiedni łącznik standardowy lub indywidualnie dobrany do wymagań pacjenta. Mogą być one wytwarzane indywidualnie zależnie od zgryzu pacjenta albo indywidualizowane czyli standardowe łączniki z możliwością implementacji do warunków uzębienia pacjenta.
Pozostaje jeszcze wybór korony na złocie galwanicznym, stopach szlachetnych czy też korony bez metali. Jeśli jednakże ubytki pacjenta odtwarzane były za pomocą mostów dostępne są odmienne rozwiązania. Most lany cementowany na łącznikach, który wymaga jednak dość dużo wizyt u implantologa lub most tytanowy frezowany z jednego kawałka tytanu, które dopasowywane są prawie że doskonale.