Jeżówki kojarzone są przez ogrodników głównie ze względu na swój charakterystyczny wygląd kwiatostanu. Nie jest to jednak jedyna zaleta, która może zachęcić do ich zakupu. Co takiego warto wiedzieć o tych ciekawych i pięknych roślinach?
Jeżówki – kilka podstawowych informacji
Duże, intensywnie kolorowe kwiaty, to szczególna zaleta bylin, jakimi są jeżówki. Występują pod wieloma różnorodnymi gatunkami, w których każdy ma inne cechy szczególne. Dotyczą one nie tylko samego odcienia, ale także drobnych płatków kwiatów.
Jeżówka jest rośliną wieloletnią, która samodzielnie wyrasta z ziemi na wiosnę. Poznać ją można po pojedynczych, wielopłatowych kwiatach, których środek wypełniony jest licznymi słupkami oraz pręcikami. Wyglądem przypomina on jeża zbitego w kulkę.
Kwiaty są duże, ponieważ ich średnica może osiągać około 10 cm, a sama wysokość byliny to metr. Wzrost rośliny uwarunkowany jest głównie intensywnością nasłonecznienia. Jeżówka dobrze radzi sobie z ziemią nieurodzajną i lubi towarzystwo traw ozdobnych.
Jeżówki – pielęgnacja
Bylina bardzo dobrze znosi mrozy i nie wymaga dodatkowych czynności zabezpieczających ją przed okresem jesienno-zimowym. Niektórzy ogrodnicy przykrywają jeżówki gałęziami iglaków, jednak nie jest to obowiązkowe. Pielęgnacja ogranicza się do minimum.
Jeśli chodzi o podlewanie i nawożenie, roślina skutecznie radzi sobie na glebie kamienistej oraz suchej. Zapewnienie jej minimum 5 godzin intensywnego światła słonecznego w zupełności wystarczy, aby cieszyć się piękną barwą kwiatów.
Na wiosnę byliny wystarczy przyciąć do samej ziemi z pozostałości uschniętych łodyg tak, aby roślina miała możliwość wypuszczenia nowych pędów z korzenia. Rozmnażanie wymaga jedynie zebrania nasion lub podzielenia bryły korzeniowej.
Jeżówki – dlaczego warto je mieć?
Jeżówka skutecznie przyciąga licznych zapylaczy, w tym różnokolorowe motyle oraz pszczoły. Należy do roślin miododajnych, które dostarczają owadom energię w postaci pyłku oraz nektaru. Sadząc ją, można wesprzeć te małe istoty w ich trudnej, ale ważnej pracy na rzecz środowiska.
Sam estetyczny wygląd byliny to nie wszystko. Z jej płatków wiele osób wykonuje nalewki lub napary, które mają udowodnione naukowo działanie wspomagające odporność. W czasie wojny stosowano je na przeziębienia oraz osłabienia organizmu.
Jeżówki występują w niemal każdym odcieniu, co pomaga skuteczniej zaprojektować ogród marzeń. Różne gatunki mają także inną wysokość, co jest uniwersalne, jeśli chodzi o aranżację rabat skalnych.
Co ciekawe, z jednego kwiatostanu ogrodnicy mogą pozyskać ponad 100 nasion, z których 30% faktycznie wykiełkuje na wiosnę. Inwestując w jedną roślinę, za rok można spodziewać się kilkunastu nowych.
Jeżówki to piękne i bardzo uniwersalne byliny wieloletnie, które dzięki swoim unikalnym kwiatostanom świetnie sprawdzają się w wielu ogrodach. Nie tylko są estetyczne, ale także wspomagają dzikich zapylaczy i mają wiele właściwości leczniczych.