Istnieje wiele typów kołków rozporowych, dzięki czemu do każdego rodzaju montażu możemy znaleźć inny, odpowiedni akurat w tej sytuacji typ kołków rozporowych, co znacznie ułatwia proces montażu, a oprócz tego dobierania elementów.
Kołki rozporowe do termoizolacji zwykle są jednymi z najdłuższych, jako że często sama izolacja jest też znacznej grubości. Kołki te mają zazwyczaj korpus, który musi być w jakiś sposób użebrowany, na przykład musi posiadać wnęki, które umożliwiają odpowiednie zamontowanie w danym podłożu. W dodatku, są one zwykle wyposażone w specjalny, stworzony przez producenta dla potrzeb konkretnego produktu talerzyk, którzy ma służyć dociskaniu materiału, szczególnie jest to przydatne w przypadku wełny mineralnej czy innych tego rodzaju materiałów, wymagających dociśnięcia do podłoża.
Właściwe zamontowanie takiego kołka sprawia, że o wiele bardziej polepsza się możliwość termoizolacji w konkretnych budynkach, zaś sama konstrukcja jest oprócz tego wzmocniona, a materiał izolacyjny nie ulega uszkodzeniu dzięki delikatnej budowie kołków.