Kłopoty ze wzrokiem mogą pojawić się u pacjentów w każdym wieku. Wśród dzieci bardzo popularnym schorzeniem jest zez, czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Wielu rodziców traktuje zezowanie jako problem wyłącznie estetyczny lub czeka, aż samo przejdzie, popełniając tym samym duży błąd. Im wcześniej zez zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na pokonanie choroby.
Czym jest zez i jak go rozpoznać?
Najbardziej charakterystyczny objaw zeza to właśnie wspomniane już uciekające oko. Nie jest to jednak jedyne, co powinno zaniepokoić rodzica. Zwróć uwagę na wszystkie objawy mogące świadczyć, że dziecko ma problemy z widzeniem: zbliżanie przedmiotów do oczu, przybliżanie się do telewizora, pocieranie oczu, przymykanie i mrużenie oczu, bóle głowy. Jeśli zauważysz takie objawy u dziecka, poszukaj lekarza zajmującego się okulistyką dziecięcą. Powinien os posiadać specjalny sprzęt, który umożliwi wykonanie dokładnych badań narządu wzroku i ostrości widzenia.
Leczenie zaczyna się zwykle od nieinwazyjnych metod, polegających na noszeniu specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych.
Kiedy nie przynoszą rezultatu, pozostaje operacja zeza, podczas której mięśnie poruszające gałka oczną są odpowiednio wzmacniane lub osłabiane. Z zezem można wygrać, dlatego zachęcamy każdego rodzica do uważnej obserwacji swojego dziecka. W przypadku zauważenia niepokojących zmian w zachowaniu malca, pomocy szukać można w toruńskim Citomedzie. Zespół pracujący w tamtejszych gabinetach okulistycznych zajmuje się m.in. właśnie diagnostyka i leczeniem zeza, w tym ćwiczeniami rehabilitacyjnymi oczu przed i po zabiegu. Nie czekaj, aż wzrok Twojego dziecka się pogorszy, ale zadbaj o jego trafną diagnozę, aby teraz i w przyszłości mogło cieszyć się perfekcyjną ostrością widzenia!