Aby napisać dobry list motywacyjny, musimy go najpierw przemyśleć i rozplanować. Zastanówmy się więc co po kolei powinniśmy zawrzeć w liście motywacyjnym.
Data, adres
Prawy, górny róg to miejsce na datę oraz miasto. Z lewej, górnej strony powinno znajdować się nasze imię i nazwisko oraz adres.
Niżej, z prawej strony (pod datą) piszemy dane adresata, czyli nazwę i adres. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre osoby pisząc list motywacyjny piszą zbyt ogólnikowo, pomijając kwestię adresata, aby móc po prostu skopiować aplikacje i wysłać ją do kilku różnych miejsc. Jest to duży błąd, ponieważ nasz list motywacyjny traci przez co swój indywidualny charakter i jest skazany na porażkę.
Nagłówek
Teraz pora nagłówek, piszemy czyli „Szanowni Państwo”. No i oczywiście treść, która składać się będzie z trzech akapitów.
Pierwszy akapit
Pierwszy akapit powinien dotyczyć powodów, dla jakich zdecydowaliśmy się wysłać nasz list motywacyjny. Powodem może być na przykład natrafienie na ogłoszenie w gazecie, które przykuło naszą uwagę. Powodem mogą być też świetne referencję, z jakimi spotkaliśmy. Warto w tym miejscu połaskotać nieco ambicję potencjalnego szefa i pochwalić po prostu jego firmę. Zróbmy to jednak z wyczuciem, a nie zbyt nachalnie. Nie przesadzajmy więc z pochlebstwami.
Drugi akapit
List motywacyjny w drugim akapicie powinien mówić o naszych cechach charakteru, umiejętnościach, ambicjach. Możemy napisać dlaczego zdecydowaliśmy się wstąpić w szeregi tej właśnie firmy, jakie są nasze plany na przyszłość.
Osoba rekrutująca zastanawia się pewnie, czy zamierzamy związać się z firmą na stałe, czy trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Aby przekonać ją, że jest to nasza przemyślana decyzja, napiszmy konkretnie jakie stanowisko nas interesuje i co moglibyśmy dziki temu osiągnąć, np. rozwinąć się zawodowo. List motywacyjny powinien być też pisany z punktu widzenia adresata, to znaczy jak nasze zalety i umiejętności mogłyby wpłynąć na sukces firmy.
Trzeci akapit
Trzeci akapit powinien zawierać pragnienie spotkania. Napiszmy więc, że mamy nadzieję na szybki kontakt w celu przedyskutowania spraw. No i oczywiście podpiszmy się.
List motywacyjny to niezwykle poważna część podania o pracę. Opowiada morze szczegółów o rekrutowanym. Rozsądny specjalista HR umie wybrać przydatne ciekawostki, które potrafią zaważyć o niepowodzeniu naszego podania o pracę. W związku z tym należy dopracować wszelki szczegół aplikacji.