W dzisiejszym poradniku postaram się przybliżyć wam jak należy dobierać kolory w makijażu i jak dokonać analizy kolorystycznej swojej urody. W sieci jest sporo serwisów gdzie można przeczytać jak zrobić dobry makijaż, ale w nie wielu można znaleźć informacje na temat analizy kolorystycznej i porady jakie kolory wybierać do makijażu. Przede wszystkim musimy ustalić nasz typ cery i urody.
W analizie kolorystycznej wyróżniamy cztery typy kolorystyczne:
Dwa ciepłe: wiosna i jesień oraz dwa zimne: lato, zima.
TYPY URODY to LATO, WIOSNA, JESIEŃ, ZIMA:.
LATO – chłodna, pastelowa, romantyczna…
Cera: może przybierać jasny odcień, delikatny, prawie mleczny lub blado – beżowy, od pastelowego po różowy z naczynkami i licznymi zaczerwienieniami. Łatwo się opala – cera nabiera odcieniu śniado – oliwkowego. Jest to najtrudniejszy do rozpoznania typ urody – letni.
Włosy: platynowy blond, szatynki, mogą zdarzyć się brunetki lub Panie o tzw. Kolorze mysim.
Oczy: matowy, zamglony kolor, białka o mlecznym odcieniu, nie kontrastując tak silnie z tęczówką. Najczęściej : szare, szaro – niebieskie, niebieskie błękitne, szaro – zielone, szaro – piwne, szaro – brązowe.
WIOSNA – ciepła, jasna, delikatna…
Cera: najdelikatniejsza karnacja, skóra przeźroczysta, blada, odcień żółtawy, złocisto – beżowy lub brzoskwiniowy. Często występują piegi, łatwo się rumienią. Opala się na kolor brązowy.
Włosy: jasne, delikatne, cienkie ze złotym, ciepłym odcieniem : złoty blond, jasno – rudy, rudawy blond, słomkowy, lniany, marchewkowo – rudy, złotobrązowy, miodowy.
Oczy: jasne, przejrzyste, czyste barwy tęczówki : przeźroczyste błękitne, przeźroczysto zielone, szaro – zielone, niebiesko – zielone, złotobrązowe. Posiadają często złoto – brązowe, złote lub zielone cętki.
JESIEŃ – ciepła, złocista, charakterystyczna…
Cera: intensywna złocista tonacja cery, blado – przeźroczysta, jasna w kolorze słoniowej kości, kremowo – brzoskwiniowa, złocisto – beżowa lub oliwkowa. Charakterystyczne piegi – rude lub złocisto – brązowe. Najlepiej znoszą kąpiele słoneczne.
Włosy: charakterystyczny rudy kolor, rudy blond, marchewka, miedziany , kasztanowy
i złoto – brązowy. Włosy są gęste i błyszczące.
Oczy: kolor intensywny i nasycony. Dominuje brąz i zieleń, a także bursztyn czy czekoladowy brąz. Charakterystyczną cechą są pojedyncze plami na tęczówce : złote, czarne lub brązowe.
ZIMA – chłodna, skontrastowana, wyrazista…
Cera: Dwie grupy:
1) Typ Królewny Śnieżnki – bardzo jasna, chłodna i porcelanowa skóra, czasem zdarza się subtelny odcień błękitu lub różu. Najczęściej cera o odcieniu śnieżno – białym. Opalają się na czerwono i cera szybko przywraca do swojego pierwotnego kolorytu.
2) Typ orientalny – oliwkowa z odcieniem kamiennego beżu lub złamanego różu. Łatwo się opalają a cera nabiera odcień ciemnego brązu.
Zimę ożywiają ją jedynie chłodne, nasycone kolory.
Włosy: granatowo – czarne lub kruczoczarne, które bardzo silnie kontrastują z bladą cerą. Są też szatynki, ale prawie nie ma blondynek. Ponadto włosy są lekko popielate i dostrzec można we włosach srebrzysto – siwe nitki.
Oczy: silny kontrast między bielą gałki ocznej a kolorem tęczówki, który jest zawsze intensywny, wręcz zdecydowany i nasycony. Lodowaty błękit, szklista, zimna zieleń, ciemno – niebieskie to oczy charakterystyczne dla Królewny Śnieżki. Natomiast ciemno brązowe, zimne, zbliżone do czerni to oczy Pań o typie orientalnym. Linia rzęs zawsze odcina się mocno od cery, a charakterystyczne dla oczu zimowych jest och wyrazistość.
Kiedy już zdiagnozujemy swój typ urody zgodnie z analizą kolorystyczną, możemy dokładnie dobrać odpowiadające naszej urodzie barwy makijażu.
Barwy wiosenne w makijażu są to barwy ciepłe, soczyste i czyste a letnie z kolei chłodne, rozbielone, jakby wypłowiałe od słońca. Jesienne – ciepłe, z domieszką „zgnilizny” , zgaszone i wyzłocone. Zimowe są bardzo intensywne, dają wrażenie zamrożenia.
Tworząc kompozycje makijażu harmonijne łączy się barwy leżące blisko siebie w kole kolorów czyli np. żółć z pomarańczem, niebieski z fioletem. Natomiast połączenie kontrastowe to połączenie barw, które są mocno oddalone od siebie na kole kolorów.
Makijaż oka – wykorzystujemy kompozycje kolorystyczne, gdy chcemy zintensyfikować kolor tęczówki oka, wybieramy cień ją kontrastujący np. niebieskie oko podkreślamy brązem, pomarańczem, tęczówkę zieloną – różem, fioletem a z kolei oko brązowe w niebieskości.
Inny makijaż oka może być harmonią dla tęczówki. Oko będzie wyglądać bardzo ładnie, jednak może wiązać się z tym, że tęczówka może być zgaszona.