Farby akwarelowe są produkowane z przeznaczeniem zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących artystów. Te z tubek dają efekty trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia farbami w stanie stałym ze słoiczków. Jednak słoiczki są wygodniejsze do przenoszenia.
Jaki wybrać pędzel do malowania
Pędzle z włosia sobola utrzymują dużo wody i pozwalają na kontrolowanie jej wydzielania. Są też bardzo wytrzymałe, ale dość drogie. Pędzle syntetyczne są o wiele tańsze od sobolowych. Nie niszczą się, ale nie pozwalają na dokładną kontrolę dozowania wody.
Pędzle mogą być też wykonane z końskiego lub koziego włosia i świetnie nadają się do nakładania pociągnięć farby, zaś pędzle z sierści wiewiórki (najbardziej miękkie) umożliwiają nakładanie laserunku na gotowy obraz. Pędzle ze szczeciny, stosowane zwykle do malowania farbami olejnymi, dobrze nadają się do korygowania błędów i zmiękczania krawędzi. Utrzymują wiele pigmentu, ale mało wody – są więc doskonałe do malowania mocnych i wydatnych barw.
Palety
Na rynku dostępna jest szeroka gama palet, od wielkich, stosowanych w pracowniach artystów plastyków, po małe, przenośne; jedne mają puste wgłębienia do wypełnienia farbą z tubki, inne są wypełnione barwnikiem. Poza miejscem na mieszanie kolorów paleta do akwareli powinna mieć wgłębienia, w których da się połączyć farby z określoną ilością wody oraz wypróbować rozrobione kolory.
Gdy używamy farb w tubkach, musimy liczyć się z tym, że niewykorzystana farba zasycha. Niektóre palety są wyposażone w wieczka z gąbką, którą można nasączyć wodą i utrzymać niezużytą farbę wilgotną.
Gdy już stworzysz swoje pierwsze prace, koniecznie pochwal się nimi w sieci. Do publikacji pracy potrzebny jeszcze nam będzie tylko aparat cyfrowy oraz podstawowe umiejętności fotografowania.
Autor: Anamedia – Usługi Korektorskie