Malowanie proszkowe to technologia opierająca się na pokryciu farbą w formie proszku części metalowych a w przyszłości utwardzeniu płaszczyzny. Części pomalowane w ten sposób wyróżniają się wysoką wytrzymałością na korozję jak też wypracowanym wyglądem poprzez bardzo długi okres. Malowanie proszkowe, jak już wspomniałem, opiera się na nanoszeniu farby proszkowej na powłokę metalową metodą natrysku elektrokinetycznego bądź elektrostatycznego.
Proszkowa farba posiada granulację w przedziale od ok. 10 µm do ok. 100 µm. Aplikowanie farby jest wspierane sprężonym powietrzem, które dodatkowo używa się do fluidyzacji proszku. Fluidyzacja proszku to system, w którym surowiec sypki przyswaja cechy surowców ciekłych.
Dzięki połączeniu proszku z powietrzem materiał można łatwo przetransportować w instalacjach pneumatycznych, które są stosowane w mechanizmach służących do malowania proszkowego. Proszek do malowania jest naelektryzowany, co ułatwia przyleganie do malowanych części. Po utwardzeniu w ten sposób pomalowanej części (w temperaturze ok. 200 st. C) uzyskujemy długotrwałą warstwę lakierniczą. Nie trzeba nanosić farb podkładowych – barwnik można nanosić wprost na malowaną powierzchnię.
Farby proszkowe są zupełnie bezpieczne zarówno dla środowiska jak i dla ludzi, posiadają atesty dopuszczające do kontaktu z wodą pitną i z żywnością. Podczas procesu malowania proszkowego nie korzysta się ze szkodliwych rozpuszczalników. Jednokrotne pokrycie warstwą farby proszkowej można porównać z trzykrotnym pokryciem farbą rozpuszczalnikową. A w trakcie etapu utwardzania powłoki nie pojawia się emisja trujących substancji do atmosfery.