Malowanie pokoju jest czynnością trudniejszą niż na ogół się wydaje. Sytuacja jest w miarę prosta, gdy pomieszczenie, którym się zajmujemy jest nowe, prosto spod ręki developera. W nowych mieszkaniach nie musimy się martwić o kilka/kilkanaście warstw starych farb na ścianach, nie musimy się także martwić o ewentualne ubytki. W jaki sposób poradzić sobie ze wszystkimi problemami, które spotkamy na swojej drodze podczas letniego remontu?
Plan działania
Dobry plan działania, który zakłada maksymalnie dużą ilość przeszkód na naszej drodze będzie bardzo pomocny. Dla tych, którzy nie wiedzą jak zacząć proponuję wyjść od wersji jak najprostszej przykładowo:
- Wynieść wyposażenie pomieszczenia (meble, dekoracje, wykładzina),
- Posprzątać pomieszczenie,
- Pomalować pokój,
- Na nowo zamontować dekoracje, pownosić meble itd.
Taki maksymalnie prosty plan pozwala na skupienie się na większej ilości szczegółów i dostrzeżenie nowych problemów. Nad każdym z punktów zastanawiamy się oddzielnie i próbujemy dołożyć kolejne punkty, bądź podpunkty. Oto jak może po tej fazie wyglądać plan:
- Wynieść wyposażenie pomieszczenia
- Zrobić miejsce na korytarzu, by móc bezproblemowo wynieść meble,
- Przenieść potrzebne rzeczy na czas remontu w miejsca, do których mamy łatwy dostęp,
- Wynieść meble,
- Pościągać zdjęcia, obrazy, firanki oraz zasłony,
- Zdemontować listy przypodłogowe,
- Pościągać i wynieść drzwi (mogą przeszkadzać),
- Posprzątać pomieszczenie
- Posprzątać podłogę, zabezpieczyć folią malarską,
- Umyć ściany, usunąć ewentualną pleśń czy grzyby,
- Zedrzeć starą farbę,
- Pouzupełniać ubytki w ścianach,
- Zamówić firmę remontującą mieszkania do położenia gładzi,
- Pomalować ściany
- Zabezpieczyć okna, drzwi, framugi taśmą malarską,
- Wybrać kolor dla sufitu i ścian i pomalować,
- Ewentualne poprawki malarskie,
- Wnieść wszystkie rzeczy ponownie do pokoju,
- Założyć nowe firanki i zasłony,
- Wbić gwoździe na zdjęcia i obrazy,
- Ustawić meble,
Bardzo prosty plan został rozszerzony o tak wiele punktów, że z kartką papieru w ręku możemy być pewni, iż nic nas nie zaskoczy.
Proces malowania
Aby uchronić się przed błędami proces malowania należy poprzedzić kilkoma czynnościami. Po pierwsze należy sprawdzić czy warstwy farby, które aktualnie są na ścianach odpadają, jeżeli tak – należy zerwać wszystkie warstwy. Pomocne w tym przedsięwzięciu może być moczenie ścian (woda z płynem do mycia naczyń), a następnie zrywanie ich ostrym przedmiotem jak nóż czy szpachelka. Gdy wyczyścimy nasze ściany należy je umyć, odkurzyć i zagruntować, w zależności od podłoża gruntowanie można powtórzyć jeszcze raz. Po tych zabiegach ściany są gotowe do malowania.
Co zrobić, gdy mamy już farbę na ścianach i chcemy ją pokryć kolejnym kolorem?
W takim wypadku warto przed nałożeniem głównego koloru pokryć ściany białą farbą. Jeżeli stary kolor jest ciemny należy pokryć ściany nawet 2-3 krotnie białym kolorem, pozwoli to uzyskać ładny kolor nowej farby (nieprzyciemniony). Niestety proces ten może wydłużyć sam remont o kilka dni (ściany muszą zostać pomalowane, następnie potrzeba czasu by ściana wyschła).
Zanim przystąpimy do malowania, ja osobiście polecałbym jeszcze wcześniej jedną rzecz. Mianowicie skorzystanie z któregoś z portali, umożliwiających tworzenie wirtualnych projektów pomieszczeń. Z reguły stronki takie dają spore możliwości eksperymentowania – zarówno z meblami, jak i z kolorami podłóg i ścian. Szczególnie polecam np. kreator dostępny na stronie http://www.deko-racja.pl, który jest jednocześnie prosty w użyciu, jak i dość realistyczny. Poza tym poprzez stronę można też odbyć przydatne szkolenie z doboru i odpowiedniego łączenia ze sobą kolorów we wnętrzach.