Za rozwój miażdżycy odpowiedzialny jest w głównej mierze cholesterol, jednak nie jest to jedyny powód . Skupimy więc główną uwagę na cholesterolu. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi nie wskazuje jednoznacznie na miażdżycę.
Wyróżnia się dwie frakcje, jedna z nich ta „zła” może szkodliwie wpływać na ścianki naczyń krwionośnych bombardując ją cząstkami cholesterolu transportowanego z wątroby, natomiast jest jeszcze frakcja „dobra”, która pracuje na to, żeby zapobiegać rozwojowi miażdżycy w naszym ciele. Dobry cholesterol jest to coś w stylu odkurzacza, który zbiera nadmiar cząstek cholesterolu z naczyń i transportuje do wątroby.
Nie ulega wątpliwości, że zbyt wysoki cholesterol bardzo dobrze sprzyja rozwojowi miażdżycy, oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i powstaniu chorób wieńcowych.
Rozwój miażdżycy zaczyna się wtedy gdy odkładają się ‘złogi’ cholesterolu na ścianach tętnic, przyczynia się to do ich zwężenie w ten sam sposób utrudniając przepływ krwi do zaopatrywanego obszaru. Powoduje to niedokrwienie narządów i zamknięcie tętnicy .
Miażdżyca ma wielki zasięg i dotyka wszystkich tętnic, a szczególnie:
- Tętnice wieńcowe prowadzą do chorób wieńcowych i zawału serca,
- Tętnice kończyn dolnych utrudniają chodzenie,
- Tętnice szyjne (domózgowe) prowadzą do udaru mózgu,
- tętnice nerkowe co powoduje nadciśnienie tętnicze i niewydolność nerek,
- tętnice podobojczykowe co powoduje bóle i „mdlenie” rąk,
- tętnice trzewne powodując bóle brzucha po posiłku czyli tzw. anginę brzuszną,
Objawy miażdżycy nie są za bardzo odczuwalne, dlatego jej skutki odczuwalne są dopiero w późnym wieku. To przewlekły proces chorobowy.
Oto kilka rodzajów miażdżycy:
- miażdżyca mózgu,
- miażdżyca tętnic,
- miażdżyca naczyń wieńcowych,
- miażdżyca tętnic obwodowych,
Objawy miażdżycy – jak je rozpoznać?
Jeśli dopuścimy się poważnych zaniedbań i nie będziemy traktowali poważnie naszego poziomu cholesterolu to będziemy na najlepszej drodze do poważnych powikłań miażdżycowych.
Istnieje parę rodzajów umiejscowienia objawów miażdżycowych. Pierwszy z nich ma miejsce w naczyniach wieńcowych i może to być ból dusznicowy, zaburzenia rytmu serca, a w najgorszym sytuacji nawet zawał. Kolejne miejsce to naczynia krwionośne kończyn dolnych tzw. chromanie przestankowe) pojawia się oziębienie kończyn, owrzodzenia, bóle kończyn (zwykle łydek), podczas chodzenia. W przypadku naczyń, które doprowadzają krew do mózgu może wystąpić udar mózgu.
Co przyczynia się do rozwoju miażdżycy?
- Palenie wyrobów tytoniowych i spożywanie alkoholu,
- Niedobór pewnych minerałów i witamin, źle prowadzona dieta,
- Siedzący tryb życia odznaczający się brakiem ruchu fizycznego,
- Wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi,
- Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze,
- Dieta z dużą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego,
- Wiek powyżej 55 lat u mężczyzn, a u kobiet okres po menopauzie,