Nie mamy z tym, na szczęście, często do czynienia, jednak warto wiedzieć, jakie czynniki składają się na cenę nagrobków oraz co należy podać, aby Zakład Kamieniarski mógł dokonać właściwej wyceny.
Od razu trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Mianowicie, że nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Ile kosztuje nagrobek ?”. Podanie ceny, nawet orientacyjnej, wymaga wyjaśnienia z klientem kilku podstawowych kwestii. Niezbędne minimum wiedzy na ten temat postaram się wam przybliżyć poniżej.
Podstawową sprawą jest, jakie nagrobki nas interesują: pojedyncze, podwójne, dziecinne czy inne (np. urnowe, nietypowe). Następnie musimy wiedzieć, czy trumna została pochowana w ziemi, czy w wybetonowanym grobowcu. W tym drugim przypadku bezwzględnie potrzebne są wymiary pokrywy grobowca, na której będzie umiejscowiony nasz nagrobek.
Poszczególne rodzaje nagrobków różnią się między sobą głównie rozmiarami, a co za tym idzie ilością materiału, który będzie potrzebny do jego zbudowania. Granit jest materiałem o stosunkowo dużej rozpiętości cenowej w zależności od jego rodzaju, koloru, pochodzenia oraz grubości wypolerowanych płyt, użytych do produkcji nagrobka. Warto więc dokładnie zaznajomić się z cennikiem poszczególnych rodzajów kamienia, jakie oferuje konkretny zakład kamieniarski. Cena ta waha się od kilkuset złotych za granit krajowy lub chiński, do nawet kilku tysięcy w przypadku ekskluzywnych rodzajów granitów. Podana cena, jest ceną jednego metra kwadratowego powierzchni wypolerowanego grantu.
Należy pamiętać o tym, że do produkcji jednego nagrobka można stosować różne kolory granitu np. tablica nagrobkowa i dodatki – granit ciemny, nakrywa i podłoga – granit jasny lub czerwony.
Po wyborze materiału, musimy zastanowić się nad stylem i wzorem nagrobka. Można tutaj skorzystać zarówno z gotowych katalogów, którymi dysponuje każdy kamieniarz, jak również istnieje możliwość stworzenia projektu indywidualnego. Do wyboru jest bardzo szeroka gama wykończeń i frezów ozdobnych, które mogą decydować o charakterze i stylu całego nagrobka.
Następnie wybieramy wzór tablicy nagrobnej, na której umieszcza się wypis i epitafium. Do wyboru jest bardzo duża ilość wzorów tablic nagrobkowych o różnych kształtach, wykończonych często ręcznie rzeźbionymi ornamentami.
Kolejnym ważnym krokiem jest wybór liternictwa. Liternictwo nagrobne to bardzo rozległa dziedzina kamieniarstwa. Litery mogą być kute, piaskowane lub też metalowe. Litery kute i piaskowane mogą być pozostawione w kolorze naturalnego kamienia, malowane odpowiednią farbą albo też pokrywane płatkami prawdziwego złota lub srebra.
Na tablicy napisowej, w bezpośrednim sąsiedztwie napisówki, można umieścić fotografię zmarłego oraz symbol krzyża. Fotografie nagrobkowe najczęściej spotyka się w formie porcelanki, fotokryształu lub jako portret wygrawerowany bezpośrednio na kamieniu. Krzyże nagrobkowe natomiast występują w ogromnej ilości wzorów i rodzajów. Stosuje się krzyże wykuwane w kamieniu, grawerowane, metalowe lub granitowe.
Nierzadko na nagrobkach umieszcza się różnego rodzaju ozdoby w formie przytwierdzanych do powierzchni grantu płaskorzeźb lub figur wolno stojących. Są one zasadniczo wykonane z lakierowanego brązu lub mosiądzu. Ostatnim elementem wypisu są sentencje nagrobne, które umieszcza się w dolnej części tablicy napisowej lub na podstawie tablicy nagrobkowej.
Pozostaje nam już tylko wybór dodatków: wazonu, lampionu, ewentualnie książki granitowej oraz zagospodarowanie najbliższej okolicy nagrobka, czyli wykonanie tzw. okolenia. Można również zamówić ławeczkę składaną lub ze specjalną skrzynką na narzędzia.
Kupując nagrobek najlepiej kupić sam kamień a dodatki typu wazony, litery czy inne ozdoby i rzeźby kupić oddzielenie przez internet – u kamieniarzy ceny tych artykułów są niemoralnie wysokie!! sprawdziłam to na własnej skórze – wazon, który kupiłam z brązu u kamieniarza za 500 zł w internecie kosztował 280!! Akurat ten mój znalazłam na allegro…
Polecam firmę SZCZOTOK, jest to kamieniarz z Pszczyny, bardzo fajny facet, miła obsługa, a nagrobki i reszta najlepsze w całej Polsce…
Wzory inne niż wszyscy .. POLECAM !!!
aaa i tu jest strona szczotok.pl, tam są wszystkie informacje.
Polecam tych Pańśtwa http://artgranit-kamieniarstwo.pl/, nawet bez kupna nagrobka otrzymałam sporo sensownej wiedzy w temacie, przede wszystkim mocny, zbrojony fundament jest gwarantem, że budowla bedzie stać długo.
Witam, polecam firmę czystegroby.pl w zakresie renowacji i utrzymania nagrobków.
Chciałam Wam polecić Pracownię Granitu Graal, firmę zajmującą się nagrobkami i pomnikami. Mają naprawdę nowoczesne podejście do swojej pracy i zawsze stawiają klienta na pierwszym miejscu. Ich duży wybór granitów z różnych stron świata pozwoli znaleźć idealny pomnik dla Waszych bliskich. Co więcej, terminy realizacji są sensowne i nie trzeba długo czekać na gotowy produkt. Serdecznie polecam.