Książki elektroniczne posiadają wiele zalet w porównaniu z książkami drukowanymi. Najważniejsze z nich to na pewno niższa cena spowodowana tym, że nie trzeba wykorzystywać papieru ani druku do powstania takiej książki. E-książki zajmują mało miejsca, na jednej płycie DVD lub pamięci przenośnej można zapisać kilka tysięcy książek. To tyle co mała biblioteka. E-książki bardzo łatwo jest też kopiować i przesyłać przez internet. Te zalety spowodowały, że książki elektroniczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób się do nich przekonuje. Dzięki postępowi technologicznemu aktualnie e-książki możemy czytać prawie na każdym urządzeniu, które posiada ekran. Niektóre z nich nadają się bardziej, inne mniej do czytania. Zależy to od wielu czynników takich jak: wielkość ekranu, rodzaj wyświetlacza, wielkość czcionki, wielkość samego urządzenia oraz jego mobilność. W artykule tym chciałbym przedstawić zalety i wady poszczególnych urządzeń pozwalających na czytanie e-publikacji.
Komputer
Aktualnie jest to najbardziej popularny sposób czytania e-książek. Większość ludzi posiada dostęp do komputera lub posiada go w domu, pracy lub szkole. Dużym plusem tego sposobu jest to, że nie potrzeba nic więcej dokupywać ani inwestować w sprzęt. Każdy komputer, nawet o najsłabszych parametrach powinien otworzyć pliki cyfrowych publikacji. Wystarczy pobrać plik z książką z internetu i gotowe. Czytanie książek na monitorze komputera ma jednak wiele wad:
– długie siedzenie przy komputerze naraża nasz kręgosłup na obciążenia
– wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora w przyszłości może spowodować problemy ze wzrokiem, a już kilkugodzinne czytanie powoduje zmęczenie oczu czytelnika.
– komputer razem z monitorem jest duży i ciężko go przenosić w inne miejsce, trzeba czytać książki tam gdzie aktualnie on stoi.
Plusy:
– szeroka dostępność i niskie koszta związane ze sprzętem
– nadaje się do czytania kolorowych publikacji z wieloma obrazkami i schematami.
Laptop
Komputer typu laptop o wiele bardziej nadaje się do czytania e-książek niż komputer stacjonarny. Notebook posiada jednak podobny ekran do zwykłych monitorów i tak samo męczy wzrok przy dłuższym używaniu. Zaletą laptopa jest jego mobilność, jego wymiary i waga pozwalają go wziąć prawie wszędzie ze sobą i czytać e-książki nie tylko w domu. Nie trzeba siedzieć przy biurku, można usiąść lub położyć się na łóżku a laptopa wziąć na kolana. Nie musi być podłączony do prądu, co zwiększa jeszcze jego mobilność i pozwala na czytanie przez kilka godzin bez ładowania. Pomimo tego, że laptop nadaje się o wiele bardziej na czytanie e-książek niż komputer ma on jednak swoje wady. Jest on trochę za ciężki i dłuższe trzymanie laptopa jest niekomfortowe a w zależności od zastosowanej matrycy, może odbijać się światło od ekranu. Wiele notebooków grzeje się na tyle, że trzymając go na kolanach może być to nieprzyjemne. Notebook w sumie dobrze nadaje się do czytania e-książek, jednak lepiej do tej roli sprawdzi się komputer typu tablet.
Tablet
Tablet to lekki przenośny komputer, który ma wymiary niewiele większe od swojego ekranu. Urządzenie to jest bardzo lekkie przez co można zabrać go gdziekolwiek się zechce. Urządzenia te jednak nie są bardzo popularne i nie ma ich za dużo na rynku, ponieważ ograniczając rozmiary tego urządzenia spadła także wydajność. Wszystko może jednak się zmienić dzięki zaprezentowanemu w 2010 roku tabletowi Ipad. Tablet firmy Apple w funkcjonalności przewyższa wyprodukowane dotąd modele o głowę. Posiada 1 GHz procesor który razem z systemem MAC OS działa bardzo szybko. Tablet wyświetla wszystkie dostępne formaty zapisu e-książek i także co ciekawe, pozwala na tworzenie własnych plików ePub. Ipad posiada funkcjonalność komputera stacjonarnego, można na nim tworzyć dokumenty biurowe, oglądać filmy a także grać w gry. Bateria w urządzeniu wystarcza na bardzo długo bo aż na 10 godzin używania. Do czytania e-książek nadaje się prawie tak dobrze jak e-czytnik, prawie ponieważ brakuje mu e-papieru i wyświetlacz iPada też męczy wzrok. Urządzenie nadrabia jednak wieloma innymi przydatnymi funkcjami. Jedynym poważnym minusem jest jego cena, która zaczyna się od 2000 zł przy najsłabszej konfiguracji.
Do czytania książek ebook doskonale nadają się starsze tablety, które obecnie można kupić używane za 200-300 zł. Przykładem takiego urządzenia jest SIMpad firmy Siemens. Jest to bardzo wygodny tablet, który działa na systemie Windows CE i posiada funkcjonalność normalnego komputera. Procesor co prawda jest bardzo wolny bo ma jedynie 206 MHz jednak pozwala on na normalną pracę biurową. Co ważne tablet wyświetla pliki pdf oraz inne formaty e-książek, czasami mogą strony przewijać się powoli jednak za taką cenę jest to obecnie chyba najlepsze rozwiązanie. Ekran LCD wielkości 8,4 cali pozwala na komfortowe czytanie jednak nie na dłuższy czas, najlepiej robić sobie przerwy.
Czytnik e-book
Czytnik e-książek, to urządzenie zbudowane tylko do jednego celu – do czytania publikacji elektronicznych. Wykorzystuje on nowoczesny wyświetlacz nazwany e-papierem, który nie powoduje zmęczenia oczu czytelnika przy dłuższym czytaniu. Bateria w e-czytnikach wystarcza na bardzo długo i na jednym ładowaniu można przewrócić kilka tysięcy stron, co znaczy, że można przeczytać kilkadziesiąt książek. Urządzenia te są małe i lekkie i można je zabrać ze sobą wszędzie gdzie się tylko chce. E-czytniki to nowe urządzenia i jak na razie ich cena jest dosyć wysoka, jednak za kilka lat może się okazać że cena spadnie na tyle, że każdy będzie mógł sobie kupić własny czytnik.
Palmtop
Palmtopy także nadają się do czytania e-książek jednak ich mały ekran nie zapewnia wielkiego komfortu. Zaletą natomiast są jego wymiary tak małe, że można nosić je w kieszeni. Na palmtopie oprócz czytania można tworzyć proste dokumenty, odtwarzać multimedia oraz korzystać jak z telefonu komórkowego. Obecnie większość urządzeń posiada też odbiornik GPS.
Telefon komórkowy
Telefony komórkowe mają jeszcze mniejsze ekrany niż palmtopy jednak dużo osób czyta na nich e-książki. Aktualnie większość osób posiada własny telefon przy sobie i będąc np. w autobusie czy pociągu, dla zabicia nudy można czytać książki na małym ekraniku. By czytać ebooki na telefonie nie potrzeba nakładów finansowych, wystarczy pobrać książkę z sieci i przesłać ją na komórkę. Jednak rozwiązanie to ma też swoje minusy – mianowicie dość znacząco męczy wzrok.
Tak naprawdę to nic nie może się równać z czytnikiem ebooków. Wystarczy spróbować przeczytać książkę na komputerze lub laptopie i już po godzinie oczy zaczną się męczyć. Nie wiem kto jest na tyle zdesperowany, że czyta książki na telefonie komórkowym 🙂
Coraz więcej ludzi czyta ebooki na iphonach i smartphonach, co osobiście mnie też dziwi, ale sporo jest takich delikwentów.