Każdej kobiecie zależy na tym, aby jej nogi wyglądały pięknie i zdrowo, a to właśnie kobiety są trzy razy bardziej narażone na żylaki kończyn dolnych niż mężczyźni.
Aby nogi wyglądały zdrowo i atrakcyjne ważne jest, aby o nie odpowiednio zadbać. W poradniku tym wskażę wam najistotniejsze sprawy dotyczące zdrowia nóg.
Oto kilka praktycznych rad, których stosowanie może pomóc w zapobieganiu żylakom kończyn dolnych.
1. Utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała.
Jeśli długo przebywamy w pozycji stojącej lub siedzącej warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę, podczas której odciążymy nogi poprzez na przykład maszerowanie po pokoju, przysiady, unoszenie nóg i opieranie ich o biurko, krzesło, czy wysoką poduszkę. Dobrze jest unikać zginania nóg w stawach kolanowych oraz biodrowych (w tym zakładania nogi na nogę).
2. Aktywny wypoczynek.
Należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Pływanie, jazda na rowerze, spacery mogą być bardzo pomocne w dbaniu o zdrowie nóg.
3. Odpowiedni ubiór oraz obuwie.
Powinniśmy zadbać, aby ubrania były wygodne, nie ograniczały swobodnego oddechu i nie powodowały ucisków. Obuwie powinno być wygodne, na niskim obcasie. Dobrze jest również stosować dobre wkładki.
4. Dbanie o odpowiednią masę ciała.
Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała może pomóc w zapobieganiu żylakom kończyn dolnych, więc jeśli dotyczy nas nadwaga lub otyłość dobrze jest zadbać o to by powrócić do prawidłowej wagi.
Bibliografia:
“Encyklopedia zdrowia” pod redakcją Witolda S. Gumułki i Wojciecha Rewerskiego
Jedna z ważniejszych porad to nie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami i nie zakładanie nogi na nogę. Trzeba na to szczególnie zwracać uwagę, gdyż ja przez kilka tygodni od momentu, gdy zaczęłam pracować na laptopie zaczęłam siadać z nim właśnie w taki sposób, a komputer brałam na kolana i niestety żylak mnie teraz boli i widzę dużą zmianę w jego rozmiarach
Nie wolno trzymać laptopa na kolanach, szczególnie to dotyczy osób, które dużo korzystają ze swojego laptopa. To jest bardzo złe przyzwyczajenie. Chodzi tu głównie o przegrzanie ciała pod wpływem długotrwałego ciepła emitowanego przez laptop.