Kobiety bardzo często odczuwają różne dolegliwości, które mogą być wskazówkami, że kobieta jest w ciąży, chociaż często jest to także fałszywy alarm. Jakie objawy są subiektywne i nie muszą świadczyć o ciąży, a jakie są prawdopodobnymi lub pewnymi objawami ciąży?
Subiektywne objawy odczuwane przez kobietę to spóźniona miesiączka, która zazwyczaj jest pierwszym objawem ciąży. Jednak powodami opóźnienia miesiączki może być także podróż, stres, nagła utrata wagi czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Kolejnym objawem są nudności i wymioty, które występują przeważnie rano. Dolegliwości te, odczuwane zaraz po prawdopodobnym zapłodnieniu, zazwyczaj nie oznaczają ciąży tylko zatrucie pokarmowe oraz infekcje. Nudności oznaczające ciążę występują od 6-8 tygodnia ciąży. Następnym objawem jest powiększenie i bolesność piersi, które kobieta może odczuwać już od pierwszych dni ciąży, gdyż oznacza to, że piersi przygotowują się do karmienia. Bolesność, tkliwość i mrowienie w piersiach może być również oznaką zbliżającej się miesiączki.
Innym objawem subiektywnym jest częste oddawanie moczu, gdyż po zapłodnieniu powiększająca się macica zaczyna naciskać na pęcherz moczowy. Inne możliwe przyczyny częstszego oddawania moczu to zakażenia dróg moczowych, środki moczopędne lub cukrzyca. Przebarwienia skórne są kolejnym objawem, gdyż u niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży, mogą występować przebarwienia skórne np. na twarzy, brodawkach lub linii środkowej brzucha. Objaw taki również nie musi wskazywać na ciążę, ale być efektem zaburzeń hormonalnych.
Prawdopodobne objawy ciąży to podwyższona temperatura ciała, która jest efektem zwiększonej ilości progesteronu. Podwyższona temperatura waha się w granicach 37,0 – 37,5 °C i utrzymuje się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Wyższa temperatura ciała może świadczyć także o rozwijającej się w organizmie infekcji. Drugim prawdopodobnym objawem ciąży mogą być zmiany w narządach płciowych, które może stwierdzić lekarz w trakcie badania. Od 2 do 8 tygodnia po zapłodnieniu można dostrzec rozpulchnienie macicy i szyjki. Jednak objawy te mogą też zwiastować zbliżającą się miesiączkę.
Pewne objawy ciąży powinny skłonić kobietę do wykonania testu ciążowego oraz wizyty u ginekologa. Lekarz przeanalizuje zmiany w narządach płciowych i zleci wykonanie badania na poziom hormonu hCG we krwi, a dzięki badaniu USG w ok. 5 tygodniu ciąży uzyska jej prawdopodobieństwo.