Czy każdy musi należeć do OFE? Oczywiście, że nie. W Polsce mieszka ogromna grupa ludzi, których nie obejmuje ten obowiązek. Jak zatem wygląda obliczanie emerytury według starych zasad? Przecież musi być jakiś sposób dla tych, którzy nie należą do OFE. Obliczanie emerytury według starych zasad nie jest wcale trudną operacją, a przyda się wszystkim, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1969 r.
Żeby obliczanie emerytury według starych zasad miało tak zwane „ręce i nogi” to musimy posiadać następujące informacje: po pierwsze – jaka jest wysokość podstawy wymiaru emerytury. Ważną kwestią będzie również kwota bazowa. Ta informacja jest aktualizowana raz do roku i jest podstawa do obliczenia emerytur w danym roku (Powinieneś również wiedzieć jak obliczyć kapitał początkowy – ta informacja będzie dla Ciebie istotna). Kwestią bardzo ważną, kiedy wchodzi w grę obliczanie emerytury według starych zasad jest również okres składkowy i nieskładkowy, ponieważ to ile czasy (i w jakiej wysokości) odprowadzane były Twoje składki będzie miało kluczowe znaczenie dla wysokości Twojej emerytury. Pamiętaj – OFE nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia (chyba, ze urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. Wówczas możesz zdecydować się na OFE). Tym samym omijają Cię zmiany wysokości przyszłej emerytury uwarunkowane tym w jaki sposób Otwarte Fundusze Emerytalne obracają Twoimi pieniędzmi. Dzięki ty danym będzie możliwe obliczanie emerytury według netto starych zasad.
Nie każdy musi należeć do OFE. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli urodziłeś się przed rokiem 1969. Ta data jest graniczna do dla osób, które mają przynależeć do OFE. Jeśli urodziłeś się przed tą datą możesz całość swojej emerytury zebrać w ZUS-ie. Na każdym razem w obliczeniu emerytury pomoże Ci kalkulator emerytalny. Zawsze są sposoby na obliczenie świadczeń emerytalnych.