Na naszym rynku funkcjonuje wiele nieprawidłowych oznaczeń kratek ściekowych. Osoby nawet z branży instalacyjnej w wielu przypadkach łączą jako jedność: odwodnienia punktowe, odwodnienia liniowe a także same czyszczaki. Zdarza się że tego rodzaju wydarzenia powodują wiele serii pomyłek. Pozwolę sobie na podział elementów z tej grupy instalacyjnej.
Z wyżej wymienionego planu można zobaczyć że kratki ściekowe tworzą jedynie szyld grupy elementów, a nie są konkretnym produktem – cyklicznie plątanymi z indywidualnymi podtypami, np. zamiennie stosuje się nazewnictwo kratki ściekowe i wpusty podłogowe lub wpusty łazienkowe, czy odwodnienia prysznicowe.
Kratki ściekowe używane są do odprowadzania ścieków, substancji technologicznych lub wody z obszaru posadzek do systemu instalacji sanitarnej.
Miejsca w których kratki ściekowe zwykle są użyte to:
– Kuchnie i szpitale
– Magazyny i hale magazynowe
– Zakłady spożywcze (mleczarnie, krochmalnie, browary, gorzelnie itp.
– Toalety, prysznice oraz szatnie
– Zakłady farmaceutyczne i chemiczne
– Zaplecza gastronomiczne i sanitarne
Wszelkie plany budowlane winny uwzględniać system odwadniający, w zależności od konieczności zastosowania i wymagań budynku. W wytwórniach przemysłowych na ogół stosowane są kanały rynnowe o w miarę znacznej rozpiętości hydraulicznej lub też odwodnienia szczelinowe do oddzielania fragmentu posadzki suchej od mokrej.
Kratki ściekowe wybieramy uwzględniając punkty poniżej:
– Ilość fragmentów stałych w wodach technologicznych – w zależności od tej wielkości wybieramy kosz osadczy lub sitko
– Skala obciążenia – typ obciążenia oraz jego skala, która będzie wpływała na przykrycie wpustu. Kratki ściekowe dostosowane są do przenoszenia nacisku ruchu pieszych i/lub kołowego w zależności od wyboru modelu przykrycia oraz ponadprogramowych wzmocnień korpusu odwodnienia
– wolumen substancji technologicznych które należy odprowadzić w pewnym czasie z przestrzeni podłogi. Wpływ na to mają: stopień „zapchania” wyłapywacza odpadów (sitko lub kosz osadczy), wielkość części górnej, przepustowość syfonu, rozmiar rury odpływowej