Bardzo często ze względu na obowiązki zawodowe rodziców, od pierwszych miesięcy życia dziecka, opiekuje się nim niania. Wydaje się więc naturalne, że to ona będzie najlepszą korepetytorką dla ucznia. Praktyka pokazuje, że nie zawsze tak jest.
Przedszkolak

Dzieci w wieku przedszkolnym także przynoszą do domu prace domowe. Najczęściej polegają one na dokończeniu rysunków bądź szlaczków, wyklejeniu obrazka, ulepieniu czegoś z plasteliny. Pomoc niani ogranicza się tu do dawania wskazówek, podpowiadania dobrych rozwiązań i oczywiście chwalenia. Dla dziecka w tym wieku niezwykle ważne jest uznanie w oczach ważnych dla niego osób. Ponadto pochwała utwierdza je w przekonaniu, że potrafi coś zrobić dobrze. Budowanie pewności siebie na pewno zaowocuje w dalszych latach nauki i warto o nią dbać. Na tym etapie każda niania poradzi sobie z odrabianiem lekcji z dzieckiem.
Mały uczeń
Pierwsza klasa szkoły podstawowej to przede wszystkim trening na linii oko – ręka, a więc nadal trenowanie literek, cyferek i szlaczków. Większą uwagę przykłada się do pisania w liniaturze, poprawnego odwzorowywania literek, prawidłowego zachowywania odległości pomiędzy poszczególnymi znakami. Niania, która odrabia lekcje z pierwszoklasistą, musi umieć w taktowny sposób wskazać miejsca, które należy poprawić. Raczej nie powinna nazywać ich błędami. Lepiej użyć określenia „prawie dobrze” niż „źle”. Oczywiście nie może obyć się bez porcji pochwał.
Dziecko w wieku szkolnym powinno mieć stały rytm dnia. Jednym z obowiązków niani jest pilnowanie, by dziecko go przestrzegało. A więc po szkole obiad, krótki odpoczynek i odrabianie lekcji. Dopiero potem przychodzi pora na zabawę. Jeśli niania ugnie się i pozwoli na beztroską zabawę przed odrabianiem lekcji, dziecku może zwyczajnie zabraknąć sił.
Praktycznie każda opiekująca się pierwszoklasistą niania da sobie radę z pomocą w odrabianiu lekcji. Podobnie rzecz ma się z uczniami klas drugich i trzecich. Problemy mogą zacząć się później.
Kiedy przyda się korepetytor
Rolą korepetytora jest uczenie dziecka. Tylko do tego jest zatrudniany, dlatego pomysł, że nianię uda się zastąpić korepetytorem jest z góry skazany na niepowodzenie. Korepetytorzy wchodzą na scenę, gdy dzieci mają poważne problemy z nauką, specyficzne zaburzenia utrudniające przyswajanie wiedzy (dysleksja, dyskalkulia) lub gdy np. z powodu choroby mają znaczne zaległości i nie są w stanie samodzielnie ich nadrobić.
Korepetytor najczęściej trudni się uczeniem określonego przedmiotu. W starszych klasach szkoły podstawowej najwięcej problemów sprawiają języki obce i przedmioty ścisłe.
Niania i korepetytor – dobry duet?
Kiedy dziecko dorasta i ma coraz poważniejsze problemy z nauką (nie musi tak być, ale może), niania musi spojrzeć prawdzie w oczy. Nie każda niania jest omnibusem. Dlatego informacji, że dla dziecka został zatrudniony korepetytor, nie powinna przyjmować negatywnie. Owszem zdarzają się nianie, które potrafią odrabiać z dzieckiem lekcje do końca szkoły podstawowej, niektóre nawet mają opanowany program szkoły średniej, ale to raczej rzadkość.
Co w takim razie powinna robić niania w czasie obecności korepetytora. Może uczestniczyć w odrabianiu lekcji, a może w tym czasie zajmować się innymi obowiązkami. Wszystko zależy tu od indywidualnych ustaleń.
Zobacz ogłoszenia: niania w Łodzi i znajdź solidną nianię w okolicy.
Ja sama robię lekcję z dzieckiem.
Zależy, czy sobie poradzi, bo nie każda opiekunka jest bystra nawet na poziomie podstawówki.