Odśnieżanie dachu jest czynnością dość trudną i wymagającą zarówno umiejętności jak i pewnego konkretnego sprzętu. A zatem jak podejść do tematu i zorganizować sobie miejsce pracy?
Odśnieżanie dachu – jak się przygotować?
Sprzęt
Zacznijmy od sprzętu. Potrzebne nam będą tradycyjne przyrządy służące do odśnieżania każdej powierzchni, na przykład chodników bądź parkingów. Są to szufle lub łopaty. Warto zwrócić uwagę na to, by szufle do odśnieżania nie miały metalowych zakończeń, gdyż na dachach znajduje się dużo elementów, które łatwo uszkodzić, takich jak anteny, kominy, wyciągi czy wentylatory. Przed wejściem na dach należy wyposażyć się także w kaski oraz kamizelki odblaskowe. Najważniejszym jednak elementem jest zabezpieczenie. Liny, karabińczyki, uprzęże oraz inny sprzęt wspinaczkowy pozwoli nam zachować pełne bezpieczeństwo pracy.
Badania i szkolenia
Nie można zapominać, że odśnieżanie dachów odbywa się na wysokości i już samo to sprawia, że nie każdy może wykonywać tę pracę. W związku z tym przed przystąpieniem do wchodzenia na dach należy przebadać się – najlepiej u lekarza medycyny pracy – z zakresu wykonywania pracy na wysokości przekraczające 5 metrów. Ponadto każdy odśnieżający dach powinien przejść kurs bhp z tego zakresu oraz szkolenie z obsługi sprzętu wspinaczkowego. Polskie prawo nie wymusza jednak na osobach odśnieżających dachy posiadanie szkoleń wspinaczkowych. Od strony prawnej niezbędne są tylko badania lekarskie oraz szkolenie bhp.
Tak przygotowani możemy oczekiwać na powrót zimy i opadów śniegu wiedząc, że będziemy w stanie samodzielnie odśnieżyć nasz dach.