Gaz ziemny oraz olej opałowy są w naszym kraju bardzo popularnymi paliwami do ogrzewania domów. Jednakże ich wciąż rosnące ceny, skłaniają coraz większą rzeszę właścicieli domów do przejścia na ogrzewanie węglowe.
Nic dziwnego, jeśli przyjżymy się cenom węgla w składach opału oraz postępowi technologicznemu jaki nastąpił w tej dziedzinie. Piece tradycyjne wymagały bowiem uzupełniania węgla co kilka godzin oraz opróżniania popielnika praktycznie każdego dnia.
Nowoczesne piece wyposażone w sterowany komputerowo podajnik zapewniają swoim użytkownikom wygodę oraz pełną kontrolę nad zużyciem paliwa i temperaturą. Węgiel, najczęściej eco-groszek, ale także węgiel gruby i węgiel orzech, uzupełnia się w nich raz na kilka dni. To samo dotyczy opróżniania popielnika. Oczywiście to nie to samo co uruchomienie pieca gazowego jesienią i zgaszenie wiosną, ale pokaźne oszczędności w domowym budżecie sowicie wynagradzają ten dodatkowy wysiłek.
Również z zakupem węgla nie ma obecnie problemu. Ceny są bardzo niskie, a typowy skład opału oferuje wiele usług dodatkowych jak np. transport czy rozładunek u klienta. Jedyną rzeczą, na którą należy zwracać szczególną uwagę podczas zakupu węgla jest jego pochodzenie. Węgiel z polskich kopalń charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością i jest bardzo popularny zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Nie można tego samego powiedzieć o tanim węglu z Ukrainy czy Białorusi, który nie jest poddawany płukaniu z kamienia, co drastycznie obniża jego właściwości. Cena takiego węgla jest niższa niż polskiego, jednak jego mniejsza wydajność drastycznie wpływa na zwiększenie zużycia, a co za tym idzie zwielokratnia koszty eksploatacji włączając w to częstsze opróżnianie popielnika oraz naprawy pieca.
W Polsce poza wspomnianymi gatunkami węgla bardzo popularne są również miał węglowy, koks gruby oraz koks orzech.
Wysokie ceny gazu ziemnego, a także energii elektrycznej i oleju opałowego(drastyczna podwyżka planowana na 2010 rok) sprawiają, że odpowiedź na pytanie czy warto zamontować ogrzewanie węglowe brzmi: jak najbardziej tak!