Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wielki wpływ na przyswajaną wiedzę ma korzystanie z gotowych opracowań lektur czy różnych zagadnień z literatury. Czy warto z nich korzystać? Czy zastąpią one przeczytanie całości utworu i własną interpretacje tematyki? Zapraszam do dalszej części artykułu.
Przede wszystkim należy uważnie dobierać źródła dodatkowych informacji. Właśnie, dodatkowych dlatego, że w żaden sposób nawet najbardziej szczegółowe opracowanie przygotowane przez osoby trzecie nie zastąpi osobiście przeczytanego utworu. Dzieła literackie mają to do siebie, że często mogą być dowolnie interpretowane. Zatem jaki jest sens zdawać się na poglądy innych skoro mamy własne zdanie?
Przygotowując się do matury ważną rzeczą jest znajomość lektur nie tylko od strony opracowań ale całości tekstu, wychwycenie całokształtu treści. Nigdy nie będziemy pewnie czy posiadamy wszystkie niezbędne informacje gdy sami tego nie sprawdzimy. Ponad to istnieje wiele różnych opracować, łatwo spotkać takie, które są przygotowane po prostu nieprofesjonalnie lub tylko ogólnikowo. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z gotowych rozwiązań to sprawdźmy najpierw czy ta serwowana wiedza jest rzeczywiście rzetelna i przygotowana przez osoby znające się na rzeczy.
Opracowania są za to doskonałym dodatkiem gdy już znamy całość treści, gdy przeczytaliśmy książkę. Streszczenie pozwalają nam utrwalić materiał, a zdobyta wcześniej wiedza pozwoli na zweryfikowanie prawdziwości „gotowca”. Bardzo łatwo jest błędnie zinterpretować jakiś wątek czytając mylnie sformułowane streszczenie czy opracowanie. Nie ryzykujmy wielu lat nauki zdając się tylko i wyłącznie na takie źródła, które mają nas przygotować do egzaminu dojrzałości. Matura powinna odzwierciedlać nasze odczucia względem zdobytej wiedzy i oddawać możliwie prawdziwie stan naszego wykształcenia. Opracowania lektur są dla rozsądnych uczniów.