W czasie ulewnych deszczy, czy wręcz skrajnych przypadków jak powodzie i inne kataklizmy wiele domów ulega całkowitemu lub częściowemu zalaniu. Niestety trzeba wtedy zacząć osuszać budynek różnymi metodami, aby doprowadzić go do stanu z przed zalania wodą lub do stanu używalności.
Oczywiście trudno jest całkowicie osuszyć budynek po zalaniu przez powódź, natomiast jest to o wiele łatwiejsze, gdy dochodzi do zalania na przykład podłogi i przecieków na strop czy sufit. Istnieje wiele skutecznych metod osuszania budynków.
Jak się osusza budynek?
Główną zasadą osuszania budynków jest wyciągniecie wody i powstałej wilgoci z budynku. Dzięki szybkiemu rozpoczęciu osuszania budynku minimalizowana zostaje możliwość powstania grzybów i pleśni na murach zalanego budynku.
Zaletą profesjonalnego osuszania budynków jest również to, że po osuszeniu budynku można praktycznie natychmiast przystąpić do prac remontowo-budowlanych na poprzednio zalanym obiekcie czy miejscu. Umożliwia to sporą oszczędność czasu.
Wiele firm korzysta za małych i poręcznych, aczkolwiek wydajnych osuszaczy powietrza, które można przewieźć do każdego miejsca potrzebującego osuszenia. Takie osuszacze osuszają powietrze, a złapaną wilgoć skraplają do specjalnych zbiorników.
Mimo prostej zasady działania osuszanie budynków wygląda inaczej w przypadku osuszania ścian i podłóg. W wypadku podłóg osuszanie z wykorzystaniem szlichty może potrwać nawet kilka tygodni, natomiast generalną zasadą osuszania budynków jest osuszenie jak najszybciej, jak największej powierzchni.