Powstała w XX wieku metoda Pilates, dziś cieszy się olbrzymią popularnością i stała się jedną z głównych form aerobiku. Stało się to z powodu kilku niepodważalnych zalet Pilatesu: już po kilku sesjach widać pierwsze efekty w postaci poprawy figury. Sama zaś metoda głównie opiera się na zgraniu ruchu ciała z oddechem, stąd też wymaga dużego skupienia. Jest bardzo dobrym rodzajem sportu dla ludzi, którzy do tej pory unikali go ze względu na bóle związane z gwałtownymi ruchami i wysiłkiem.
Do podstaw pilatesu zalicza się trening mięśni brzucha. Mięśnie brzucha traktuje się jak centrum energii, siły oraz równowagi całego ciała. Najważniejszą częścią treningu jest jest oddech, należy więc podczas pierwszych treningów poświęcić temu zagadnieniu najwięcej uwagi. Powietrze wdychamy nosem, a wypuszczamy ustami, przy czym starajmy się aby przy wdechu nasze płuca w pełni nabrały powietrza zaś przy wydechu starajmy się je wypchnąć z płuc.
fot. ImageSchack
Dzięki ćwiczeniom jakie Pilates oferuje w kwestii osiągnięcia doskonałej koordynacji ruchów jest on ulubionym sportem tancerzy zawodowych, już po paru treningach kiedy osiągniesz pewną wprawę w harmonizacji oddechu z ruchem Pilates stanie się częścią Twojego życia, a nawet świetną rozrywką wprowadzającą Cię w doskonały nastrój, po treningu nie odczuwasz bólów pleców i zbytniego zmęczenia a zyskujesz lepsze samopoczucie i więcej energii.
Niewątpliwie ta forma treningu jest tak popularna dzięki możliwości uzyskania szybko wspaniałych rezultatów w postaci smukłej pięknej sylwetki i niewiarygodnej zwinności ciała. Takie rezultaty możesz już zauważyć po trzech tygodniach treningu.
Charakterystycznymi elementami metody Pilates są: kołyska, półksiężyc i syrena.
Kołyska
W ćwiczeniu tym siadamy na miękkim podłożu – najlepiej gdyby była to mata aerobowa. Następnie napinamy mięśnie brzucha przy wyprostowanych plecach, następnie uginamy nogi w kolanach i przyciągamy stopy jak najbliżej pośladków. Dłonie stawiamy powyżej kostek i staramy się opierać ciężar ciała tylko na kości ogonowej i palcach stóp. Robiąc wdech, powoli przechylamy się do tyłu, aż łopatkami dotkniemy podłogi. Mięśnie brzucha pozostają napięte. Zrób wdech i wyjdź do pozycji wyjściowej ( palce stóp mają być oderwane od podłogi) Powtórz ćwiczenia 3-5 razy.
Półksiężyc
Usiądź na podłodze, wyprostuj nogi, a stopy rozstaw na szerokość bioder. Palce stóp powinny być zadarte, kolana lekko ugięte. Wciągnij brzuch. Wyprostuj ręce przed sobą, równolegle do podłogi. Rozluźnij barki.
Zrób wdech i wciągnij brzuch jeszcze bardziej. Pochylaj się do kolan tak, by głowa, szyja i plecy tworzyły kształt litery C. Zrób wdech wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie trzykrotnie, za każdym razem pochylając się coraz niżej.
Syrena
Połóż się na brzuchu i wyprostuj nogi. Oprzyj przedramiona na podłodze, dość blisko ciała. Wciągnij brzuch tak mocno jak się da, by tylko kość łonowa dotykała do podłogi. Następnie unieść górną część tułowia. Postaraj się wysunąć barki nieco do przodu. Pozostań w tej pozycji przez 15 sekund, robiąc głębokie wdechy i wydechy. Rozluźnij się i powtórz ćwiczenia jeszcze raz.
Ćwiczenia te często są wykonywane jako ćwiczenia rozluźniające w innych dyscyplinach aktywności fizycznej jak na przykład tak zwany dance aerobik, aeroboxing, karate czy judo, świadczy to o ich uniwersalności i popularności.