Wiele osób marzy o wspaniałych wczasach na plażach Chorwacji, w otoczeniu przepięknej przyrody i wspaniałych, historycznych miast. Część rezygnuje z wymarzonych wakacji w momencie poszukiwań miejsc noclegowych, dochodząc do wniosku, iż pobyt w tym rewelacyjnym kraju jest po prostu za drogi. Nic bardziej mylnego! Wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na przejrzenie ofert zakwaterowania bezpośrednio od właścicieli, a nie tych, które oferują biura podróży, zapoznać się z informacjami dotyczącymi cen, by przekonać się, że wakacje w Chorwacji mogą być naprawdę niedrogie. Wiele osób bywa wręcz zaskoczonych cenami poszczególnych rzeczy i usług. Warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie i co kupować, by uniknąć pewnych kosztów lub zmniejszyć je podczas pobytu w Chorwacji. Generalnie jest to kraj nieszczególnie drogi, ale tak jak i na innych popularnych kierunkach turystycznych, tak i tutaj na turystów czyhają pewne pułapki, które mogą poważnie nadwyrężyć wakacyjny budżet.
Dubrownik fot. Wikimedia
Pierwszą i chyba najistotniejszą sprawą jest nocleg. Korzystając z internetowych baz noclegowych, można znaleźć naprawdę tanie i komfortowe kwatery bezpośrednio od właścicieli. Częstokroć apartamenty w Chorwacji okazują się tańsze niż nad Bałtykiem. Wiele z nich zapewnia luksus i wygodę, o jako ciężko nawet we własnym domu. Internetowych baz oferujących zakwaterowanie na terenie całej Europy jest naprawdę sporo, a ilość ogłoszeń pozwala na znalezienie ciekawych i niedrogich kwater. Jeżeli jeszcze jesteśmy elastyczny pod względem dnia przyjazdu i wyjazdu, często istnieje możliwość znalezienia apartamentów dostępnych na przykład od środy do soboty w następnym tygodniu. Dla właściciela czy agenta taka luka bywa kłopotliwa, więc może uda się wynegocjować 1-2 dni gratis. Dodatkowo niektórzy właściciele oferują wieczorki z barbecue, darmowe wino, oliwę z oliwek lub inne rzeczy, które mogą pozwolić na pewne oszczędności.
Kolejna sprawa- Chorwacja jak na razie jeszcze nie jest członkiem UE i dlatego przepisy unijne dotyczące obniżenia stawek za połączenia roamingowe jej nie obowiązują! Zatem pierwsza rzecz, jaką trzeba sprawdzić to stawki za używanie telefonu w roamingu w Chorwacji ZANIM pojedziesz na wakacje. Koniecznie trzeba wyłączyć pocztę głosową, a najlepiej – telefon. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić lub nie chcemy lepiej używać międzynarodowych kart telefonicznych, które można kupić na poczcie i większości kiosków w Chorwacji albo kupić miejscową kartę SIM i używać jej dla rozmów przychodzących. Można także zamiast dzwonić, czy wysyłać sms-y korzystać z kafejek internetowych, które można znaleźć w każdej miejscowości turystycznej w Chorwacji.
Następnym czynnikiem generującym koszty jest transport. Jeżeli nie wybieramy się do Chorwacji autem i nie chcemy go na miejscu wypożyczać, a mamy zamiar pozwiedzać okolicę, do wyboru pozostają:
- taksówki- najdroższy środek transportu, zatem lepiej unikać taksówek w Chorwacji, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem;
- rezerwowane z wyprzedzeniem transfery- jeśli chodzi o ceny, plasują się zaraz za taksówkami, ale mają tę przewagę nad taksówkami, że cena jest nam znana z z góry, a jeśli mamy zamiar podróżować w grupie 4-8 osób ceny robią się całkiem przyzwoite. W przypadku większych miast, przy lotniskach funkcjonują lotniskowe autobusy, które kursują stosunkowo często.
- pociąg – niestety Chorwacja nie posiada mocno rozbudowanej sieci kolejowej więc pociąg może stanowić tylko pewne uzupełnienie dla innych środków transportu. Pociąg możemy na przykład wybrać się do Zagrzebia oraz do innych dużych miast na wybrzeżu takich jak Rijeka, Zadar albo Split.
- autobus – to chyba najczęściej wybierana przez turystów forma transportu publicznego w Chorwacji. Bez większego problemu można znaleźć połączenia autobusowe prawie do każdej miejscowości, a kursy odbywają się zgodnie z podanym rozkładem. Ceny biletów są relatywnie niskie w porównaniu do innych form transportu. Możemy również kupić sobie specjalne karty zniżkowe dostępne w kioskach na dworcu autobusowym. Obowiązują one w większości miast.
Milna fot. Wikimedia
Jeśli jednak po Chorwacji planujemy poruszać się samochodem, trzeba pamiętać o płatnościach za przejazdy autostradami. Litr benzyny bezołowiowej 95 to koszt ok. 10kn, za olej napędowy zapłacimy ok. 9,30kn za litr. Lokalne drogi, które są bezpłatne w sezonie są często bardzo zatłoczone, jednak jeśli na się nie spieszy, możemy sporo zaoszczędzić korzystając z nich. Kontrole prędkości przeprowadzane przez policję na lokalnych drogach są dość częste, więc lepiej przestrzegać ograniczeń.
Wyżywienie w Chorwacji to ceny porównywalne do naszych. Warto jednak wiedzieć, że Chorwacja może poszczycić się niezwykle dobrą i czystą wodą „kranową”, zatem można pić wodę bezpośrednio z kranu bez żadnych obaw. W restauracji można np. zamówić wodę z kranu z lodem: “Obicna voda sa ledom” zamiast wody butelkowanej. Tam gdzie serwowane są pizze, większość restauracji ma w ofercie pizze rodzinne (Jumbo Pizze). Można je zazwyczaj zamówić z dwoma lub czterema różnymi dodatkami, co z reguły wychodzi taniej niż zamawianie czterech małych pizzy.
Zwracanie uwagi na tych kilka powyższych aspektów podróżowania po Chorwacji, może pozwolić nam na spędzenie naprawdę udanego i niedrogiego pobytu w jednym z najatrakcyjniejszych państw Europy, jakim jest Chorwacja.
Źródła i dodatkowe informacje
[1] Apartamenty w Chorwacji – bardzo szeroka baza ofert noclegów w apartamentach w Chorwacji.
[2] Poradnik przygotowany przez eksperta z portalu turystycznego „Wakacyjny Wynajem”.