Produkcją podnośników zajmuje się wiele renomowanych firm w Polsce i na świecie. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, między innymi kolumnowe, osiowe, podłogowe, nożycowe, do samochodów ciężarowych. Jak widać, wybór jest naprawdę duży, zależnie od naszych potrzeb.
Urządzenia, jakimi są podnośniki mają określoną nośność, czyli masę, jaką zdołają podnieść. Firmy na swoich stronach udostępniają dokładny opis techniczny urządzenia, łącznie z czasem potrzebnym na podnoszenie.
fot. N. Satria (SXC)
fot. H. Marasigan (SXC)
Czym się kierować przy wyborze?
Na przykład systemami nośnymi – dwukołowymi, łańcuchowymi, które są często stosowane w podnośnikach samochodowych do 3, 8 tony.
Zazwyczaj interesując się tym zagadnieniem myślimy również o paleciakach, czyli wózkach paletowych. Tak samo posiadają one swój maksymalny udźwig, oraz możemy wybierać pomiędzy długościami wideł – mamy do dyspozycji długość 800, 1000, 1150 mm.
Są to długości, jakie osiągają widły, które posiadają paleciaki ręczne. Oczywiście istnieje wiele różnych rodzajów wózków widłowych, takie jak niskoprofilowe, akumulatorowe, nierdzewne, nożycowe – tutaj znowu wszystko zależy od tego, do czego je potrzebujemy.
Niskoprofilowe są najlepsze do transportu różnych ładunków, które posiadają profil niższy niż standardowe palety, akumulatorowe służą do przewożenia większych towarów, nierdzewne nadają się do pracy w wilgotnym i narażonym na korozje i urazy mechaniczne środowisku, natomiast wózki nożycowe służą jako element w ciągach technologicznych i są używane jako podnośniki taśmowe.