Zakup samochodu przez młodego kierowcę jest dużym wydarzeniem. W ferworze emocji związanych z nabyciem auta, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pozwolą one nie tylko na w pełni formalne korzystanie z pojazdu, ale również bezpieczne poruszanie się po drodze. Co zatem jest ważne i niezbędne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o prawo jazdy kategorii B mogą ubiegać się osoby, które w dniu zdawania egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), będą miały skończone 18 lat. Chociaż w większości przypadków odebranie uprawnień nie jest jednoznaczne z zakupem własnego auta, coraz więcej młodych kierowców staje się właścicielami pojazdów.
Rejestracja samochodu – to na początek
Zaraz po dopełnieniu formalności związanych z zakupem pojazdu, samochód należy zarejestrować w urzędzie miasta / urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.
Aby uzyskać nowe tablice rejestracyjne, trzeba stawić się z kompletem dokumentów (m.in. dowodem rejestracyjnym, umową kupna-sprzedaży lub fakturą, ważną polisą na ubezpieczenia komunikacyjne) oraz dokonać opłaty.
Podczas rejestracji pojazdu, należy podać informację o właścicielach auta. Może być nim wyłącznie nabywca lub też samochód może posiadać kilku współwłaścicieli, np. jednego z rodziców. Warto zastanowić się nad tym zagadnieniem– może to mieć bowiem znaczenie, przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego.
Ważne ubezpieczenia komunikacyjne
Mimo że nowy właściciel pojazdu może skorzystać z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela, nie ma takiego obowiązku. Umowę z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym można wypowiedzieć, decydując się na skorzystanie z oferty innego ubezpieczyciela.
Przeglądając obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne OC, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na proponowaną wysokość składki. Tania polisa OC jest w tym przypadku dobrym wyborem, jako że zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki – są to kwestie regulowane ustawowo.
Młody kierowca, który nie ma doświadczenia w ruchu drogowym, powinien wykupić także inne ubezpieczenia komunikacyjne. Polecane jest przede wszystkim autocasco – polisa, dzięki której można uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do:
- uszkodzenia pojazdu, np. na skutek zderzenia z innymi pojazdami lub obiektami, ze zwierzęciem,
- kradzieży auta lub elementów jego wyposażenia,
- zniszczenia pojazdu przez wandali,
- uszkodzenia samochodu na skutek działania czynników atmosferycznych.
Aby rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, warto pomyśleć również o wykupieniu dodatkowych polis, np. NNW czy pakietu assistance.
Tych błędów należy unikać
Pierwszy raz za kierownicą własnego samochodu to prawdziwe wydarzenie. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, by stać się bezpiecznym kierowcą, który ma na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
Jako młody kierowca, warto:
- przez pierwsze tygodnie jeździć z doświadczonym kierowcą w roli pasażera,
- słuchać rad starszych kierowców i zachować pokorę na drodze,
- przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.
Należy pamiętać również o tym, by przed każdą jazdą dobrze przygotować się do podróży. Podstawą jest prawidłowe ustawienie lusterek oraz fotela, a także zapięcie pasów bezpieczeństwa – niezależnie od tego, czy młody kierowca ma do przejechania 500 m czy 500 km.
Rozsądek jest młodemu kierowcy niezbędny, a tego młodym ludziom zwykle brakuje.
W kwestii ubezpieczenia najlepiej „dorejestrować” się do kogoś z rodziny kto ma zniżki. Tylko trzeba zrobić darowiznę np. 1% samochodu. Gorzej jak ktoś ma właśnie zwyżkę za wiek, bo wtedy głównemu właścicielowi też wzrośnie stawka.