Czy wiesz, że według prawa budowlanego aby rozpocząć budowę niektórych inwestycji nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie planowanych inwestycji do działu administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to dość ważne ponieważ omijamy w ten sposób uciążliwą biurokrację, a także zaoszczędzamy czas, który jest potrzebny na przygotowanie odpowiednich dokumentów.
Do tego typu inwestycji zaliczamy:
- Wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, altanę, wiatę oraz tak zwany ogród zimowy (oranżeria) których powierzchnia zabudowana to maksimum 25 metrów kwadratowych, z uwzględnieniem przepisu mówiącego iż możemy postawić dwa takie obiekty na każde 500 metrów kwadratowych (powyżej wymagane jest już pozwolenie).
- Przydomową indywidualną oczyszczalnie ścieków której wydajność nie może przekroczyć 7,50 metra sześciennego na osobę.
- Miejsca parkingowe dla samochodów osobowych lecz nie więcej niż 10 stanowisk.
- Altanę oraz budynek gospodarczy znajdujące się na ogrodzie działkowym z uwzględnieniem przepisów mówiących o wielkości (dopuszczalne 25 metrów kwadratowych w miastach i 35 metrów kwadratowych poza granicami miast) takich obiektów oraz ich wysokości (dopuszczalne 4 metry przy dachach płaskich oraz 5 przy stromych).
- Obiekty budowlane nie połączone z gruntem, przewidziane do rozbiórki po ukończeniu prac
- Przydomowe oczka wodne oraz baseny do 30 metrów kwadratowych
- Instalacje ze zbiornikiem na gaz, którego pojemność nie przekracza 7 metrów sześciennych oraz wykorzystywana jest wyłącznie do zasilania instalacji gazowej w budynku mieszkalnym.
Ponadto do obiektów na które nie jest wymagane pozwolenie zaliczamy również instalacje telekomunikacyjne (w obrębie domu), ogrodzenia (do 2 metrów 20 centymetrów), obiekty mniejszej architektury, pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz przyłącza, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, telekomunikacyjne, cieplne i elektroenergetyczne.