Szukasz zatrudnienia jako opiekunka osób starszych i rozważasz wyjazd do Niemiec, ale nie znasz języka? Zastanawiasz się, czy jest to dobry pomysł i czy w ogóle uda Ci się dostać tę pracę? Podpowiadamy, kiedy można wyjechać do pracy w roli opiekunki seniorów w Niemczech bez znajomości języka, a także w jaki sposób można doszlifować swoje umiejętności posługiwania się językiem niemiecki.
Czy opiekunka może nie mówić po niemiecku?
Niestety z reguły od kandydatek na opiekunki osób starszych w Niemczech wymaga się dobrej znajomości języka niemieckiego. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ rolą opiekunki jest nieustanne dbanie zdrowie, bezpieczeństwo i spełnianie różnych potrzeb starszej osoby, która często jest niesamodzielna i schorowana. Do obowiązków opiekunki należą między innymi:
- dotrzymywanie towarzystwa i zbudowanie dobrych relacji z podopiecznym,
- dbałość o zdrowie podopiecznego,
- robienia zakupów,
- realizowanie recept w aptekach,
- umawianie na wizyty u lekarza,
- wezwanie pomocy w razie potrzeby.
Trudno wyobrazić sobie, żeby opiekunka mogła dobrze wykonywać te obowiązki bez dobrej znajomości języka. Jednakże zdarzają się oferty pracy w Niemczech dla opiekunek, w których nie wymaga się umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.
Warto dodać, że znajomość języka znacznie podnosi komfort pracy i ułatwia przebywanie w obcym kraju.
Kiedy możesz pracować w Niemczech jako opiekunka bez języka?
W każdej ofercie pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech określony jest wymagany poziom znajomości języka niemieckiego u kandydatki na opiekunkę. Określają go sam senior oraz jego bliscy. Choć zwykle umiejętności porozumiewania się po niemiecku są wymagane, to jednak w niektórych ofertach wymaga się jedynie podstaw lub daje się możliwość podjęcia pracy bez znajomości języka. Zwykle dotyczą one opieki nad seniorami, którzy są w dobrym zdrowiu i potrafią wiele codziennych czynności wykonywać samodzielnie. Może zdarzyć się również, że osoba starsza nie ma towarzyskiego usposobienia i nie oczekuje od opiekunki, by ta dotrzymywała mu towarzystwa. W takich przypadkach możliwa jest praca w Niemczech bez języka.
Opiekunka na zastępstwo – szansa na pracę bez języka
Zatrudnione na stałe opiekunki po kilku tygodniach udają się do domu na zasłużony odpoczynek. Wówczas rodziny osób starszych poszukują opiekunki na zastępstwo, które trwa zwykle od kilku dni do dwóch tygodni. W tego typu ofertach często wymagana jest mniejsza znajomość niemieckiego bądź daje się możliwość podjęcia pracy opiekunkom nieporozumiewającym się po niemiecku.
Korzystaj z darmowych kursów
Agencje, które zatrudniają opiekunki do pracy z niemieckimi seniorami, bardzo często oferują darmowe kursy języka niemieckiego, podczas których można poznać podstawy języka lub doszlifować jego znajomość. Jest to bardzo ważny argument za tym, aby podejmować zatrudnienie legalne, za pośrednictwem agencji.