W tym poradniku chciałem wam przedstawić sposób na przechwytywanie drogich domen za pomocą pewnego narzędzia, a właściwie aplikacji.
eXdomain Research Tool to skrypt służący do sprawdzania domen, jednak posiada inne zastosowania, lecz o tym napiszę w kolejnej części artykułu. Nie planuję tu charakteryzować całego produktu i opisywać zaimplementowanych właściwości, zważywszy, że praktycznie wszystko da się przeczytać na stronach producenta. Jest on przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Nie starczy tylko instalacja, uruchomienie i wciśnięcie przycisku rozpocznij, po czym wybieranie samych wartościowych, bardzo wiekowych nazw domen. Jeżeli szukasz tego typu produktu to eXdomain z pewnością nie jest dedykowany dla osób jak Ty.
Posiadając podstawową wiedzę będziemy mogli świetnie wykorzystać tę aplikację do wykrywania wygasłych już bądź oczekujących na wykasowanie nazw internetowych, które spełniają odpowiednie parametry.
Niektórzy wykorzystując eXdomain kupują bardzo stare domeny z masą linków przychodzących i używają te domeny do tworzenia własnego zaplecza. Są tacy, którzy tworzą na nich zwykłe portale internetowe, których użycie nie ma nic wspólnego z pozycjonowaniem. Jeszcze inni mają całkowicie gdzieś datę rejestracji nazwy internetowej i historię, a nadrzędnym warunkiem selekcji jest suma znajdujących się w indeksie wyszukiwarki stron. Zdarzają się i tacy, dla których liczy się jedynie Google PageRank adresu i od razu po jej kupieniu bądź po krótkim czasie (gdy domena odnowi PageRank) wystawiają ją na Allegro lub w innej formy sprzedaży zyskując niejednokrotnie dobre zyski. Możliwości zastosowania domen wykrytych za pomocą eXdomain mógłbym podać znacznie więcej.
Jakim sposobem więc da się zarobić korzystając z tego programu? Pewne sposoby przedstawiłem już wcześniej, co prawda nie podając żadnych sum, bowiem to nie opis na Allegro, w którym przeczytasz ile zarobisz zamawiając dowolny serwis internetowy lub domenę. Posilę się dwoma przykładami pochodzącymi od użytkowników, którzy eXdomain zamówili, a stare domeny wykorzystują w zupełnie różnych celach:
1. W tym przypadku nazwy idą na sprzedaż. Kupowane są w promocji za kilka PLN bądź bez promocji w OVH po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, a następnie trwa oczekiwanie na odzyskanie lub aktualizację PR. Dalej domeny są sprzedawane, a naprawdę stare sztuki z PageRank 3, 4 lub 5 można atrakcyjnie sprzedać. Użytkownik z opisywanego scenariusza odsprzedał swoją, prawdopodobnie, pierwszą znalezioną dzięki eXdomain domenę z zyskiem przewyższającym cenę programu. Następne domeny stanowią czysty zysk. Jest to chyba niezły efekt, zgodzicie się?
2. W drugim scenariuszu domeny są zdobywane pod SWL, zatem istotna jest głównie ilość znajdujących się w indeksie stron. W programie eXdomain można ustawić dowolne kryteria pozwalające nam na wyselekcjonowania jedynie domen wolnych do rejestracji, których Google site oraz Yahoo! site spełnia określone wartości. Następnie osoba ta kupuje takie adresy, wrzuca na nie swoje serwisy, po czym dołącza do systemu wymiany linków i generuje z nich pewne ilości punktów które może użyć do swojego zastosowania albo na sprzedaż. Ile da się na tym zyskać? W przypadku, który ja tutaj prezentuję jest to wielokrotność kosztu aplikacji eXdomain miesięcznie.
Aplikację można zastosować także do analizowania stron internetowych, nie tylko adresów. Posiadając listę kilku, dziesiątek, setek czy nawet wielu tysięcy stron do analizy wystarczy wstawić ją do eXdomain i zaznaczyć interesujące nas dane do zweryfikowania. Oczywistym jest, że w takim przypadku nie będzie interesować nas dostępność domeny czy też informacja o zamówieniu opcji lub nie, lecz suma znajdujących się w indeksie podstron w Google bądź AltaVista oraz ilość odnośników prowadzących do domeny według Yahoo! jak najbardziej powinna okazać się przydatna.
Rozpoczynając tworzenie tego poradnika miałem w planach przedstawienie także metod konfiguracji i użytkowania programu, ale będzie to niestety być tematem odrębnego poradnika. Przyznam również od razu, że nie wszystko w tym programie potrafię wykorzystać i nie wszystkich jego elementów używam. Nie mam pojęcia przykładowo co daje i jak użyć monitorowania domen. Nie interesowałem się tym, ponieważ ta opcja nie jest mi potrzebna. Zamiast czekać na wygaśnięcie jakiejś tam domeny wolę od razu zarejestrować inną, a przy sprawnym korzystaniu z eXdomain nie jest to trudne.