Przenośnik ślimakowy jest niezbędny przy pracach przewożenia na nieduże odległości zboża, bądź napełniania spichlerzy, które znajdują się na poddaszu. Takie urządzenia posiadają wiele zalet, i są niezbędne zarówno przy przewożeniu jak i zsypywaniu zboża prosto z przyczepy.
Ich zaletą niewątpliwie jest duża wydajność w stosunku do małego zapotrzebowania mocy. Używanie przenośnika ślimakowego nie jest trudne, i w zależności od modelu, na przykład modelu bardzo lekkiego, który waży tylko 25 kg, bez problemu można trzymać go w ręce bądź podwiesić, a worek napełni się w przeciągu 50 sekund.
Następnym dużym plusem jest niewątpliwie niski koszt zakupu przenośnika ślimakowego jak i jego długoletniej eksploatacji, a także możliwość pracy pod różnym kątem nachylenia, aczkolwiek ta kwestia zelży już od modelu. Możliwość dokupienia kosza zsypowego a także zamówienia przenośnika, który jest przystosowany do zmiany położenia znacząco ułatwia pracę w wielu gospodarstwach.
Rozróżniamy również dwa rodzaje przenośników, a mianowicie poziome i pionowe – używając przenośnika ślimakowego musimy się zapoznać z trochę inną instrukcją obsługiwania danego typu.
Pionowe są najczęściej montowane na stałe, przy ścianie budynku, a poziome są idealne do rozprowadzania zboża do różnych części magazynu czy hali.
Przenośniki ślimakowe i ich ceny wahają się w granicach od 2500 do nawet 15000 zł, wszystko jest zależne od rozmiarów danego urządzenia oraz jego innych parametrów technicznych, takich jak długość robocza, moc silnika czy rodzaj napędu.
Źródła informacji:
Poradnik przygotowany przez przedstawiciela firmy VET